FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
 
 
 
problema caselor POLL
Goto page 1, 2  Next
 
Post new topic   Reply to topic    raceconflicts.com Forum Index -> Suggestion Report
View previous topic :: View next topic  

Cum credeti ca ar fi mai bine referitor la case ?
sa ramana asa cum este. cu crestere de 20% a pretului
31%
 31%  [ 5 ]
casele sa fie in functie de pamantul pe care il detine fiecare(cel propriu nu cel care poate fi capturat)
68%
 68%  [ 11 ]
Total Votes : 16

Author Message
nightvol



Joined: 23 Feb 2005
Posts: 199
Location: Slatina

PostPosted: Wed Mar 16, 2005 10:34 pm    Post subject: problema caselor POLL Reply with quote

buna idee, hai sa punem si un poll
Back to top
View user's profile Send private message
nightvol



Joined: 23 Feb 2005
Posts: 199
Location: Slatina

PostPosted: Wed Mar 16, 2005 10:35 pm    Post subject: re Reply with quote

eu deja am votat pt treaba cu mai multe case in functie de pamantul detinut, aceasta fiind ideea mea de la inceput Razz
Back to top
View user's profile Send private message
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Wed Mar 16, 2005 11:26 pm    Post subject: Reply with quote

da sa votam sa vedem cum ramane pana la urma
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
iulian



Joined: 15 Feb 2005
Posts: 108

PostPosted: Wed Mar 16, 2005 11:53 pm    Post subject: Reply with quote

Am votat pentru case functie de pamant.

De ce? Am cumparat case la pret de dumpig (+20%). Acum am 76/41.
Adica trebuia sa am 41 si am cumparat diferenta pana la 76.

BOMBA
Pretul ultimul upgrade (desi in celalalt post am zis ca il tin secret):
Quote:
Houses
Wood: 22
Stone: 22
Gold: 5197880gp


Da, da peste 5 milioane lei sau in lei grei 519,7 RON

Numai un nebun ca mine cred ca e in stare sa bage atatia bani intr-o singura casa !!! Si toate astea din cauza ta alegzander Smile

Am experimentat-o si pe asta.
Nu e bine cu 20%.
Desi am luat atatea case, inca mai am:
Code:
2664 workers needed to achieve maximum land production
deci ar trebui sa mai cumpar 26 de case. !!!
LOL Am sa ajung la 1 miliard pretul unei case !!!
Back to top
View user's profile Send private message
nightvol



Joined: 23 Feb 2005
Posts: 199
Location: Slatina

PostPosted: Wed Mar 16, 2005 11:56 pm    Post subject: RE Reply with quote

Shocked Laughing intr-adevar, cam asa o sa se ajunga daca incerci sa le duci la maxim Laughing ai avut un sac de bani daca ai facut case pe banii aia Smile) si m-ai pandit si pe mine de cateva ori Smile plus ca acum am avut netu picat vreo ora si am mai pierdut vreo +400 de mii Smile deh asta-i viata cu rds Smile
Back to top
View user's profile Send private message
iulian



Joined: 15 Feb 2005
Posts: 108

PostPosted: Thu Mar 17, 2005 12:08 am    Post subject: Reply with quote

nightvol nu ti-i luam eu, ti-i lua altul.
Nu vezi ce foame de bani e.

Nu trec 5 min. de la schimbarea turei si e foame totala. Saracie lucie, ca bugetul primariei. Se goleste "visteria lui Bashar" cu viteza luminii.
Back to top
View user's profile Send private message
nightvol



Joined: 23 Feb 2005
Posts: 199
Location: Slatina

PostPosted: Thu Mar 17, 2005 12:13 am    Post subject: re Reply with quote

hehe, nu m-am suparat deh, doar am zis asa Smile da' chiar inca o faza, ar trebui sa avem si noi macar 1 minut dupa ce se varsa banii care vin in fiecare tura pt ca azi vreo 2 jucatori au stat crek cu mouse-ul pe attack la mine si imediat cum s-au varsat banii cum mi i-au luat, si eu stateam cu numarul de soldati scris si am dat doar train dar mi-a zis not enaugh money Laughing Laughing deci ar fi bine macar 1 minut sa avem si noi Smile daca nu ii folosesc intr-un minut puteti sa mi-i luati Smile
Back to top
View user's profile Send private message
sandossu



Joined: 23 Feb 2005
Posts: 1

PostPosted: Thu Mar 17, 2005 12:24 am    Post subject: Reply with quote

e mult mai corect sa fie pretu caselor dupa cat pamant ai
nu poti pune unu de lv 1 sa dea pe casa cat unu de lv 20, nu ?
Back to top
View user's profile Send private message
sharpshooter



Joined: 01 Mar 2005
Posts: 1

PostPosted: Thu Mar 17, 2005 12:28 am    Post subject: Reply with quote

Salut! Casele ar trebui sa fie dupa pamant..so sunt 100% in favoarea ideii de schimbare! Cool
Back to top
View user's profile Send private message
alegzander



Joined: 11 Feb 2005
Posts: 110
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Mar 17, 2005 12:46 am    Post subject: Reply with quote

sincer nici una dinte variante nu este prea buna pt ca :

1) prima cam favorizeaza pe cei bazati deja

2) a doua ar duce la o pop infinita care ar scapa jocul de sub control
( la mine 5 case la juma de ora, 1000 de oameni la o ora, 24000 pe zii
va dati seama cat inseamna asta intr-o saptamana? si asta numai din banii proprii, ca nu-i mai pun si pe cei din atacuri)


Mie, tre sa spun, ca imi convin amandoua( pt ca amandoua ma vor propulsa si mai mult decat unde sunt acum , a doua chiar mult mai mult)

dar pt ca consider ca a doua ar ucide jocul va trebui sa merg pe varianta cu 20% chiar daca la un moment dat nu voi mai putea cumpara nici eu

Insa cred ca aceste noutati ale jocului ar trebui introduse la o noua resetare ale conturilor!!!!!!!!!( chiar daca asta ar insemana sa renunt la ditamai contul pe care l-am creat Sad )


DACA AM REUSIT O DATA CRED CA MAI POT SA O FAC SI IN CONTINUARE !!!!! Smile


PS: scuze Iulian ca te-am provocat cu noua casa cumparata
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
nightvol



Joined: 23 Feb 2005
Posts: 199
Location: Slatina

PostPosted: Thu Mar 17, 2005 12:59 am    Post subject: re Reply with quote

se poate ajunge la o formula buna la faza asta cu "case in functie de pamantul detinut" : poti lasa doar 1 casa pe parcela, pe langa cele 3 pe care le primesti la fiecare level-up si in plus se poate pune si o limita: oricum dupa o noua resetare o sa iti ia foarte mult timp sa ajungi sa faci cateva zeci de milioane ca sa poti face atatea case si sa cumperi atat pamant
Back to top
View user's profile Send private message
budist



Joined: 12 Feb 2005
Posts: 94

PostPosted: Thu Mar 17, 2005 6:22 am    Post subject: Reply with quote

mey, casele nu vor fi nici in functzie de pamant, doar ca o sa fie creshterea mai lenta. Acuma e MULT PREA abrupta.
Back to top
View user's profile Send private message
black angel



Joined: 14 Feb 2005
Posts: 33

PostPosted: Thu Mar 17, 2005 8:21 am    Post subject: Reply with quote

sandossu wrote:
e mult mai corect sa fie pretu caselor dupa cat pamant ai
nu poti pune unu de lv 1 sa dea pe casa cat unu de lv 20, nu ?


la inceput primesti 20 parcele. pe astea, la 2 case pe parcela, ai putea sa faci 40 de case. nu cred ca la level 1 iti faci 40, doar daca nu cumva planuiesti sa mori de batranete la level 1.
iar pretul la pamant poate fi crescut nitel, asa incat sa reprezinte totusi o investitie semnificativa care sa limiteze cresterea exagerata a populatiei.

daca variaza pretu pamantului functie de level (cu ceva procente, nush), se va ajunge la aceeasi faza ca si asta de acum, cu casele. o sa ajunga pretu la teren la ceruri cred.

dupa mine cresterea aia de 20% de acum e prea mare.
parerea mea si a lui nicu vacaroiu, zic io. Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
piem



Joined: 13 Feb 2005
Posts: 120

PostPosted: Thu Mar 17, 2005 2:34 pm    Post subject: Reply with quote

Mie ideea cu casele in functie de nr de parcele nu mi se pare prea buna pentru ca asta inseamna o libertate prea mare in cresterea populatiei. Practic o sa fie populatia obtinuta aproape gratis. Mie mi se pare mai corect asa cum e, pentru ca doar casele in plus fata de nivelul tau sunt mai scumpe, iar primele 2-3 nu sunt chiar asa de scumpe. Si daca mai departe ti se par prea scumpe inseamna ca nu ai mare nevoie de ele. Daca ai avea mare nevoie de ele inseamna ca deja produci ceva bani frumosi si deci iti vei putea permite sa mai cumperi in plus.
Partea necorecta a situatie este ca acest lucru s-a implementat din mers, la fel ca si scumpirea armelor cand deja un grup de jucatori au devenit mult mai puternici decat restul masei. Iar unu care a intrat in joc dupa o saptamana nu a mai avut nici o sansa de a-i ajunge. Iar cu nr mare de soldati omorati sunt si mai dezavantajati, pentru ca la foamea de bani care e in acest joc daca unu de level mic reuseste sa mai produca si el ceva acolo, sare imediat unu cu 5 nivele mai sus decat el si nu numai ca ii ia toti banii dar ii mai face si atatea pagube incat ii mai trebuie o juma de zi ca sa recupereze faptul ca o data a uitat sau nu a putut sa intre sa-si investeasca banii.

Si mie mi se par scumpe casele de la un anumit moment, dar celalat sistem mi se pare cam periculos. Eventual mai pot fi ieftinite de la 20% la 15%...
Deci am votat cu sistemul actual.


Last edited by piem on Thu Mar 17, 2005 2:42 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
budist



Joined: 12 Feb 2005
Posts: 94

PostPosted: Thu Mar 17, 2005 2:39 pm    Post subject: Reply with quote

o sa se recalculeze formula, de fapt cam toate formulele o sa fie echilibrate, shi o sa fie schimbari prin mai multe locuri.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    raceconflicts.com Forum Index -> Suggestion Report All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group