FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
 
 
 
help for newcomers !!
Goto page 1, 2  Next
 
Post new topic   Reply to topic    raceconflicts.com Forum Index -> Tips & Tricks
View previous topic :: View next topic  
Author Message
nightvol



Joined: 23 Feb 2005
Posts: 199
Location: Slatina

PostPosted: Thu Mar 17, 2005 9:59 pm    Post subject: help for newcomers !! Reply with quote

ok as vrea sa incepem aici o discutie care sa tina loc manual pana cand acesta va fi implementat. acum nu am eu pretentie ca stiu asa bine jocu dar totusi inteleg unele chestii. deci : sa incepem sa explicam pe rand fiecare link din tot ce ne este pus la dispozitie: home, build, train, economy, attack.
as ruga adminii sa il faca sticky si sa puna un link acolo in manual sa directioneze aici pe cei care vor sa afle ceva despre joc. o sa incep eu, as ruga sa faca si altii un efort sa posteze cate ceva despre cate un link.

home/hero :
aici treaba este simpla, puneti mouse-ul pe fiecare atribut al eroului ca sa vedeti ce face si adaugati cate puncte vreti in functie de bonusurile pe care le doriti. fiecare atribut influenteaza cate ceva din tabelul din dreapta si astfel se calculeaza bonusurile date de erou.

build/upgrades :
aici se afla upgrade-urile care le puteti construi pentru a primi diferite bonusuri sau pentru a putea sa antrenezi diferiti soldati si spioni :
MINES: fiecare mina construita da un bonus la venit in afara de ultimele doua ( woodcutter si quarry ) care produc lemn si piatra
WORKSHOPS: fiecare cladire va face posibila confectionarea a diferite arme, armuri si scuturi necesare pentru soldati
CASTLE UPGRADES: fiecare cladire va deschide diferite optiuni :
trade market - puteti vinde si cumpara diferite lucruri de care aveti nevoie sau de care vreti sa scapati
mercenary outpost - daca o construiti veti putea angaja mercenari care sa lupte in armata alaturi de soldatii antrenati, fiecare mercenar trebuie intretinut totusi si banii se vor lua din venitul fiecarei runde
spy center - aceasta cladire va lasa sa angajati spioni si anti-spioni
weapon research - trebuie sa recunosc ca nu stiu pt ce este si as ruga pe cineva sa ma completeze aici
houses - fiecare casa gazduieste 100 de oameni
POPULATION UPGRADES: fiecare upgrade va aduce un bonus la numarul de populatie care ii veti primi in fiecare runda pana ce veti ajunge la maximum de populatie care este dat de numarul de case

build/offense :
fiecare upgrade va da un procent care se va adauga la forta ofensiva data de soldati

build/defense :
fiecare upgrade va da un procent care se va adauga la forta defensiva data de soldati. unele upgrade-uri au upgrade-uri la randul lor, care vor aparea dupa ce unul este construit

deocamdata ma opresc aici ca mai am si alta treaba Razz sper sa continue si altii, daca nu, o sa continui eu
P.S. : daca e nevoie o sa si traduc totul in engleza, doar sa imi zica adminii daca ei cred ca merita
Back to top
View user's profile Send private message
alegzander



Joined: 11 Feb 2005
Posts: 110
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Mar 17, 2005 11:24 pm    Post subject: Reply with quote

k
hai ca continui si eu

EROUL SI PUNTELE ACESTUIA

1) Archery xx creste offence-ul si defence-ul unui arcas (orice tip de arcas) cu xx%

2) Polemastery xx creste offence-ul si defence-ul unui pikmen(orice tip) cu xx%

3)Swordmastery xx creste offence-ul si defence-ul unui SwordMan
(orice tip) cu xx%

4)Unarmed xx creste offence-ul si defence-ul unui taran(nu muncitor) cu xx%

5)Doctor/Shaman/Necromancy mareste sansa de a pierde mai putini soldati cu xx%

6)Sneak xx mareste puterea de spionare cu xx%

7)Sentinel xx mareste puterea de a te apara impotriva spionilor inamici cu xx%

8)Trade xx scade preturile la bunuri cand vrei sa cumperi la trade si mareste preturile cu care vrei sa vinzi cu xx%

9)Lead xx mareste cresterea pop pe ture cu xx%

10) Mercenary cost xx scade pretul de mentinere a unui mercenar cu xx%

11)Forge xx scade preturile la arme cu xx%

12)Build xx scade preturile pe cladiri cu xx%( aici nu stiu exact daca si cel al upgradurilor atat de off cat si cel de def)

13)Outdoorsman xx mareste puterea minelor de lemn si piatra cu xx%

14)Estates xx creste venitul pe tura cu xx%

15)Speech xx scade pretul soldatilor cu xx%

16)Traps xx creste defence-ul facut de soldati cu xx%

17)Veteran xx creste offence-ul facut de soldati cu xx%

20)Mercenary xx mareste offence-ul si defence-ul unui mercenar(orice tip) cu xx%

Punctele eroului se adauga cu 1 pct pt fiecare la cele specificate mai sus astfel

ST la : Polemastery/ Swordmastery / Unarmed / Veteran/ Build

IN la : Unarmed/ (Doctor/Shaman/Necromancy )/ Sneak/ Sentinel/ Forge/ Build/ Outdoorsman/ Estates

AG la : Archery/ Sneak/ Veteran

EN la : Polemastery/ Swordmastery / Traps

PE la : Archery/ Sneak/ Sentinel/ Veteran/ Traps

CH la : Mercenary/ Trade/ Speach/ Lead/ Estates

LK la : Archary/ Unarmed/ Traps/ Sneak/ Sentinel/ Trade/ Mercenary

cam atat deocamdata

poate voi mai continua
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
nightvol



Joined: 23 Feb 2005
Posts: 199
Location: Slatina

PostPosted: Fri Mar 18, 2005 1:01 pm    Post subject: re Reply with quote

train/soldiers :
in aceasta sectiune puteti antrena soldatii, fie ca vreti sa va imbunatatii apararea sau atacu. fiecare soldat are nevoie de arma si armura pt a fi anternat. in partea de sus aveti o lista cu armele si armurile iar sub ele numarul din fiecare pe care il aveti disponibil. daca tineti mouse-ul deasupra unui soldat, de orice tip, niste chenare se vor forma in jurul armei si armurii necesare pt a antrena acel soldat, in felul asta vedeti de ce aveti nevoie pentru un anumit fel de soldat si daca aveti resursele necesare pentru a-l antrena.

train/recruit :
aici puteti recruta mercenari care sa lupte in armata voastra. pt a putea accesa pagina de recrutare trebuie mai intai sa construiti "mercenary outpost". fiecare mercenar va fi platit in fiecare runda cu o suma mai mica sau mai mare de bani care va fi scazuta din venitul pe fiecare runda.

train/hire spies :
aici puteti sa angajati spioni si anti-spioni pentru a-i spiona pe ceilalti jucatori sau pentru a va feri de spionii lor. pentru a accesa aceasta pagina trebuie sa construiti intai "spy center". fiecare spion vă va reduce de asemenea venitul fiecarei runde

economy/estates :
este o foarte importanta pagina pt. acest joc. aici puteti pune oamenii la munca pe pamantul detinut pentru a produce bani. in chenarul din stanga sunteti informati cati oameni aveti disponibili din totalul de oameni, cati oameni aveti deja pusi la munca, banii pe care ii produc, bonusurile care se adauga si banii pe care ii patiti mercenarilor sau/si spionilor. mai jos sunteti informati de cati oameni mai aveti nevoie pentru a atinge maximum de productie. daca aveti destui oameni care sta degeaba, puteti sa ii puneti la munca si astfel venitul va creste.
in chenarul din dreapta aveti posibilitatea sa cumparati pamant. doua parcele costa 40.000 si din aceste doua parcele una va intra la pamantul detinut(care nu poate fi capturat) si una la pamantul total(din care poate fi capturat pana cand pamantul total va fi egal cu pamantul detinut)

economy/weapons :
aici va puteti produce armele necesare pentru antrenarea soldatilor. de asemenea in partea de sus puteti vedea ce arme sunt necesare pentru diferitii soldati. pentru a va putea confectiona o anumita arma sau armura trebuie mai intai sa construiti cladirea care o produce :
fletcher's workshop produce arcuri
poleturners workshop produce sulite si halebarde
blacksmith's workshop produce sabii
tanner's workshop produce armuri din piele (necesare pt arcasi si pentru alti soldati mai "slabi"
armourer's workshop produce armuri de metal si scuturi

economy/trade :
aici puteti vinde si cumpara diferite bunuri. trebuie mai intai sa construiti "trade market" pentru a accesa aceasta pagina.

economy/bank :
banca in care va puteti depune banii. 10% din venitul fiecarei runde intra in banca. la fiecare extragere de bani, banca percepe o taxa de 5%

attack :
aici aveti listele cu jucatori. faceti "click" pe fiecare jucator si veti accesa alta pagina in care va este aratata situatia jucatorului in cauza. acolo veti avea 3 optiuni: atac, spionare si compunerea unui mesaj pt respectivul jucator. spionajul este foarte important pt ca respectivul jucator poate avea o aparare mai mare decat atacul vostru si astfel veti pierde batalia.

comunity : aici puteti accesa forumul, puteti vedea noutatile despre joc, puteti vedea topurile actualizate, puteti vedea daca aveti vreun mesaj de la vreun alt jucator si puteti de asemenea compune mesaje pt ceilalti jucatori.

cam atat a fost de explicat. daca cineva mai are nelamuriri poate sa puna intrebari, se va gasi cineva sa-i raspunda destul de repede.
Back to top
View user's profile Send private message
drake



Joined: 18 Jan 2005
Posts: 29
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Mar 21, 2005 11:39 pm    Post subject: Reply with quote

Ca sa reparam cateva din greselile de mai sus:

1. weapon research-deocamdata nu face nimic
2. Doctor/Shaman/Necromancy - nu merge ..... deocamdata
3. "Trade xx scade preturile la bunuri cand vrei sa cumperi la trade si mareste preturile cu care vrei sa vinzi cu xx%" ---- asta nu e chiar asa adica nu o sa ajungi niciodata sa cuperi ceva cu 0 gold
4. "Mercenary cost xx scade pretul de mentinere a unui mercenar cu xx%" -- la fel nu o sa ajungi niciodata sa intreti un merc cu 0 gold.
5. "Forge xx scade preturile la arme cu xx%"--- nu vei putea sa iei arme pe gratis
6. "Build xx scade preturile pe cladiri cu xx%( aici nu stiu exact daca si cel al upgradurilor atat de off cat si cel de def) " nu o sa ajungi sa faci gladiri pe gratis...; si se aplica si la cele de def si off
7. "Speech xx scade pretul soldatilor cu xx%" --- nu o sa poti antrena pe gratis

La punctele 3,4,5,6,7 cu cat bagi mai multe puncte cu atat iti scade costul .... dar nu se va ajunge niciodata la 0 ......
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
budist



Joined: 12 Feb 2005
Posts: 94

PostPosted: Mon Mar 21, 2005 11:53 pm    Post subject: Reply with quote

necromancy face deocamdata, micshoreaza numarul pierderilor din lupta
Back to top
View user's profile Send private message
Dasil
Guest





PostPosted: Wed Apr 06, 2005 8:56 am    Post subject: Help :) Reply with quote

Can any one translate it in to english/polish

weapon research - trebuie sa recunosc ca nu stiu pt ce este si as ruga pe cineva sa ma completeze aici

I will be verry gratefull Smile
Back to top
nightvol



Joined: 23 Feb 2005
Posts: 199
Location: Slatina

PostPosted: Wed Apr 06, 2005 11:48 am    Post subject: re Reply with quote

ok i'll translate all my post to english :

home/hero :
simple thing, hover with your mouse over every etribute of the hero to see what it does and put points into them for whatever bonuses you like. every atribute influences the skills on the right and thus the bonuses given by the hero are calculated.

build/upgrades :
here are the upgrades you can build to receive different bonuses or to be able to train soldiers and hire spies
MINES: every built mine gives you bonus to your income, except for woodcutter and quarry which produce wood and stone.
WORKSHOPS: every building makes possible the making of different weapons, armours and shields necessary for your soldiers.
CASTLE UPGRADES: every building will open some options for you :
trade market - you can sell and buy different things like wood stone, weapons, armours and shields
mercenary outpost - if you build it you can hire mercenaries to fight in your army along with your soldiers, every mercenary has an upkeep though and the money will be taken from your income/turn
spy center - lets you hire spies, also maintaining costs
weapon research - still does'nt do anything, bashar is working on it

build/offense :
every upgrade gives you a percentange bonus to your offensive ability - this percentage is added to the raw power of your soldiers

build/defense :
every upgrade will give you a percentage bonus to your defense ability - also added to the raw power of the soldiers.

build/populations :
side note - this has been added now so it's not in the romanian post - it's written under POPULATION UPGRADES
here you can build woodcutter and quarry( which give you wood and stone - also moved from upgrades)
houses - these are the houses you receive every time you go up a level. you receive 3 new houses every level you pass. these are very cheap
extra houses - you can build as many as you want as long as you have the resources, the extra houses start cheap but the cost goes up by 5%? every time you buy a new one so the prices will get pretty big later on.
population upgrades - you can build different things that gives you more population/turn, very useful


and now my second post

train/soldiers :
in this section you can train your soldiers whether you want to improve your defense or attack. every soldier needs a weapon and an armour in order to be trained, some may need also a shiled. on the upper part you have a list of the weapons and armours and under them is the number you already own. if you hover with your mouse over every soldier you will see a square form over the needed weapons and armours to train that specific soldier. very helpful to see if you have the resources to train the soldiers you want, as many as you want

train/recruit :
here you can recruit mercenaries to fight in your army. to acces this page you have to build mercenary outpost. the upkeep for the mercenary units will be taken from your income/turn

train/hire spies :
here you can hire spies to spy on other or to protect yourself against their spies(with anti-spies). to acces this page you have to build spy center. also upkeep taken from income/turn

economy/estates :
very important part of the game. here you can put your idle population to work the land and produce money. in the left quadran you are informed how many available population you have from your total population, how many people are already working your lands, how much they produce, the bonuses you have and the upkeep you pay for mercenaries/spies. lower you are informed how many people you need to reach maximum production. in the right qadran you cand buy more land, 40000 gp for 2 parcels of land. from these 2 parcels you buy, one will go to your owned land(this can'd be taken from you) and one goes to your total land. the difference between your owned land and total land cand be taken from you and some will Smile but not likely all, you can gain land by attacking other as well

economy/weapons :
here you can buy the necessary weapons and armours to train your soldiers. also on the upper part you cand see what are the necessary weapons and armours for every type of soldiers - very useful as you will know exactly what weapons to buy to be able to train a soldier. to be able to buy any kind of weapon or armour you first have to build the building that produces it :
fletcher's workshop produces bows
poleturners workshop produces polearms
blacksmith's workshop produces swords
tanner's workshop produces lether armours
armourer's workshop produces metal armours and shields

economy/trade :
here you cand buy and sell different assets. you must first build a trade market to access this page.

economy/bank :
you can deposit you money in the bank. if you want to raise a big sum to build some expensive upgrade. also 10% of the income/turn enters directly in the bank. every transaction has a 5% tax though

attack :
here you have the lists with the players. click on anyone of them and you access his personal page. there you have 3 options attack/spy/message - it is recomended to spy before attack as he might have a bigger defense than your atack. you can only attack a player 5 times a day and you can attack players only 5 levels above and lower than your own level.
Back to top
View user's profile Send private message
drake



Joined: 18 Jan 2005
Posts: 29
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Apr 07, 2005 7:05 pm    Post subject: Reply with quote

Budist nu vorbi daca nu sti ce zici........ Doctor/Shaman/Necromancy NU MERGE ... am vorbit cu unu din admini si a zis ca o sa mearga dupa ce va fi resetat jocul....
Crede-ma cand iti spun ca nu merge.... tot ce am scris acolo a fost verificat si confirmat.
Daca vrei(adica daca nu ma crezi) o sa vorbesc cu un admin sa scrie tot ce am scris eu acolo(si poate mai multe....ca or mai fi), desi cred ca nu va fi nevoie... suntem oameni rezonabili....nu
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
budist



Joined: 12 Feb 2005
Posts: 94

PostPosted: Thu Apr 07, 2005 7:07 pm    Post subject: Reply with quote

mey, eu am vorbit cu bashar, necromancy e implementat shi merge.
Back to top
View user's profile Send private message
drake



Joined: 18 Jan 2005
Posts: 29
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Apr 07, 2005 7:32 pm    Post subject: Reply with quote

Bine cum zici tu ..... baga puncte in Doctor/Shaman/Necromancy daca vrei .. pe mine nu ma intereseaza....oricum sunt alte locuri mult mai bune de bagat punctele.....nu zic ca-i ultimul pe lista .....
Am incercat sa-i ajut pe cei nou veniti sa faca niste alegeri bune .... cu toate informatiile aste contradictorii oameni nu o sa mai inteleaga nimic asa ca nu mai spun nimic ca sa nu-i ametzesc mai tare .... dar crede-ma ca nu e bagat formula asa ca nu merge........
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drake



Joined: 18 Jan 2005
Posts: 29
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Apr 07, 2005 7:38 pm    Post subject: Reply with quote

Conteaza cu ce ataci mai mult decat cat ai in Doctor/Shaman/Necromancy.
De ex.... alegzander m-a atacat si a pierdut 10-17 oameni pe cand eu 2-3, asta ptr ca presupun ca are multi arcasi (daca n-am dreptate il rog pe alegzander sa ma corecteze).
Arcasi mor repede ..... champion mor mai greu...
Iar mai repede mor mercenarii .... puteti ghici cine moare cel mai usor?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dasil
Guest





PostPosted: Thu Apr 07, 2005 8:47 pm    Post subject: Re: re Reply with quote

nightvol wrote:
ok i'll translate all my post to english :


Thx verry much Smile
Back to top
nightvol



Joined: 23 Feb 2005
Posts: 199
Location: Slatina

PostPosted: Thu Apr 07, 2005 9:03 pm    Post subject: re Reply with quote

you're welcome Smile glad to help
Back to top
View user's profile Send private message
decim8tor



Joined: 02 Oct 2004
Posts: 36

PostPosted: Fri Apr 08, 2005 9:35 am    Post subject: Reply with quote

Necromancy does not work yet. 10x
_________________
Cool Game programmer, and Lead Designer.....Enjoy
Back to top
View user's profile Send private message
drake



Joined: 18 Jan 2005
Posts: 29
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Apr 10, 2005 11:12 am    Post subject: Reply with quote

Ti-am spus eu budist ca necromancy nu merge..... asta e nu ai fost om rezonabil.... acum ca a spus-o decim8tor esti multumit si convins?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    raceconflicts.com Forum Index -> Tips & Tricks All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group