FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
 
 
 
populatie prea putina!
Goto page 1, 2  Next
 
Post new topic   Reply to topic    raceconflicts.com Forum Index -> Suggestion Report
View previous topic :: View next topic  
Author Message
lord_seth



Joined: 14 Feb 2005
Posts: 28

PostPosted: Mon Feb 21, 2005 1:50 pm    Post subject: populatie prea putina! Reply with quote

Cred ca, dupa ultimul update, populatia a ajuns o mare problema. Ce facem daca vrem sa campam la un nivel, 6 sa zicem. Populatia creste pina la 2300 max, si dupa o zi-doua nu mai ai de unde sa iei oameni pt armata, si automat te blochezi. Nici bani nu poti cistiga prea multi pe tur, pentru ca nu ai tarani sa-i pui la munca...
Si ar mai fi o problema. Unul de nivel 9 sau 10 ce are vreo 2500 oameni in atac nici nu mai are rost sa se uite la defense-ul unuia de nivel 6, pentru ca acela nu are de unde sa aiba atitia oameni in defense... Deci treaba ar merge cam asa: aleg pe unul care este cu 3-4 nivele sub mine si il atac fara nici o problema...si jocul nu mai are nici un farmec...
Back to top
View user's profile Send private message
iulian



Joined: 15 Feb 2005
Posts: 108

PostPosted: Mon Feb 21, 2005 1:55 pm    Post subject: Gand la gand.... Reply with quote

Tocmai vroiam sa postez ceva asemanator.

Nu cred ca populatia ar trebui limitata functie de nivel.

Cred ca ar trebui lasata libera limita maxima, no limit.

Ai bani pt. upgrade la case, fa-ti si populatie.

Altfel nu ai cum sa avansezi in joc, cu limitare de populatie, mai ales acum cu upgradul cu taranii si pamantul.
Back to top
View user's profile Send private message
piem



Joined: 13 Feb 2005
Posts: 120

PostPosted: Mon Feb 21, 2005 3:31 pm    Post subject: Reply with quote

Subscriu si io la cele spuse mai sus. Limitarea populatiei inseamna limitatea fortei, si jocul isi pierde din farmec. Ar trebui gandita o alta formula pt populatie, ca degeaba iti vin 15, 19 sau 22 per turn ca tot la limita de nivel ajungi.
Probabil ca ideea era sa te oblige sa urci astfel in nivel, un mijloc de combatere a camparii... dar totusi limitarile nu mi se par bune pt joc...
Back to top
View user's profile Send private message
black angel



Joined: 14 Feb 2005
Posts: 33

PostPosted: Mon Feb 21, 2005 6:12 pm    Post subject: Reply with quote

idee foarte buna cu "no limits" la populatie. mai ales ca, la lupte de acelasi nivel, nu prea primesti experienta, asa k ai putine sanse sa mai cresti in level daca esti mic.
Back to top
View user's profile Send private message
decim8tor



Joined: 02 Oct 2004
Posts: 36

PostPosted: Thu Feb 24, 2005 5:43 pm    Post subject: Reply with quote

Solutia este simpla: NU MAI CAMPATI Twisted Evil
Jocul a fost facut sa avansati in nivel sa va bateti pe primul loc, mai in colo cand o sa introducem si premii pt primele 3 locuri ce o sa faceti? o sa campati ?
Back to top
View user's profile Send private message
blackphatom



Joined: 22 Feb 2005
Posts: 3

PostPosted: Mon Feb 28, 2005 12:53 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Solutia este simpla: NU MAI CAMPATI
Jocul a fost facut sa avansati in nivel sa va bateti pe primul loc, mai in colo cand o sa introducem si premii pt primele 3 locuri ce o sa faceti? o sa campati


Nu te supara dragul meu dar nu ai dreptate,fiecare e liber sa isi aleaga strategia de joc,iar eu daca vreau sa fiu camper in lvl 1 e problema mea.Eventual daca tot se vrea sa nu se campeze atunci ar trebui o limita impusa(asta daca nu e deja)la turnurile care vin la juma de ora.Si bataia pt locul 1 se face si asa,dar degeaba plec din lvl 1 cu stasuri mici.Mai bine stau cateva zile si campez,imi pun ceva aparare sau atac,mai fac cladiri din income nu din pilage.Ce as face din pilage as baga in arme si soldati eventual
Back to top
View user's profile Send private message
alegzander



Joined: 11 Feb 2005
Posts: 110
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Mar 05, 2005 8:05 pm    Post subject: Reply with quote

ba cred ca are dreptate
Strategia esti liber sa o alegi dar in functie de conditiile impuse de joc. Ca nu cred ca le sari in carca la ai care au facut AOE sau starcraft ca de ce au pus pop max 200?
IDEEA E CA TREBUIE SA LUPTI CA SA PRIMESTI BONUSURILE DE LVL( ca la orice RPG)
ca la lvl 1 oricum nu ai tu atatea terenuri unde sa bagi cei 800 pe care ii ai!
ai 20 de terenuri la inceput in care poti baga max 200, restul de 600 ii aveti in armata si o sa aveti def garla pt lvl 1
Sau voi vreti sa faceti def din bonusul de populatie Evil or Very Mad
Si ca solutie maritile preturile pe terenuri la sa zicem 500.000 care la randul lor sa bage 50 populatie( ca sa ai unde sa ii bagi)
pt ca la un moment dat cei care nu campeaza vor creste peste lvl 6 si nu o sa mai aiba cine sa ii atace
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
budist



Joined: 12 Feb 2005
Posts: 94

PostPosted: Sat Mar 05, 2005 10:59 pm    Post subject: Reply with quote

cu pretzuri prea mari pt teren nimeni nu le cumpara
asta e ca prima parte
dupaia nu-shi recupereaza banii, cumperi de 500k, dar 250k pierzi ca te ataca altu shi-tzi ia, deci trebuie sa fie accesibile shi sa-tzi scotzi banii peste o zi de exemplu. 20 de mineri produc 20 fiecare. asta inseamna 400 pe tura. 40.000/400 = 100
asta inseamna ca in 2 zile itzi recuperezi banii, asta dak cineva nu-tzi ia terenul celalalt. Intzelegi? dak tzi-l ia, itzi recuperezi banii in 4 zile. Deci e un pretz oarecum accesibil.
Back to top
View user's profile Send private message
iulian



Joined: 15 Feb 2005
Posts: 108

PostPosted: Sat Mar 12, 2005 8:23 am    Post subject: Reply with quote

Hei admini !!!

Toata lumea se plange de mr.mic al populatiei. Face-ti ceva !!!
Back to top
View user's profile Send private message
black angel



Joined: 14 Feb 2005
Posts: 33

PostPosted: Sat Mar 12, 2005 9:52 am    Post subject: Reply with quote

i don't think the population should be a problem anymore. it's a game and there are rules. just fight to get experience and level up Smile
there are also many tipes uf combat units. investing in more powerful (and more expensive yeah) units will keep the strenght of offence and defence at the same level with a smaller army.
anyway, maybe it's an idea not to consider the army as part of the population?
mercenaries are an option, but just in case that u have workers to support them.
Back to top
View user's profile Send private message
iulian



Joined: 15 Feb 2005
Posts: 108

PostPosted: Sat Mar 12, 2005 9:59 am    Post subject: Reply with quote

Da mercenarii sunt o solutie, dar daca nu ai tarani cu care sa-i sustii ce faci ?
De exemplu:
Quote:
Knight
10000gp
190gp per turn
offence: 300
defence:20


Pentru cei 190 gold ca sa intretii un knight ai nevoie de vre-o 11-12 tarani care sa produca.
De unde sa-i iei daca esti limitat la populatie ???
Back to top
View user's profile Send private message
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Sat Mar 12, 2005 11:20 am    Post subject: Reply with quote

mie mi s-a parut buna limitarea de pop pt ca reducea campingul si toata lumea are tot interesul sa creasca in nivel

atunci ar trebui gasita alta solutie ca nici populatie infinita nu prea e bine
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
piem



Joined: 13 Feb 2005
Posts: 120

PostPosted: Sat Mar 12, 2005 12:22 pm    Post subject: Reply with quote

OK, nu populatie infinita, dar ar trebui modificate pragurile de populatie per level. Adica cresterea nu trebuie sa fie constanta de 300 per level, ci din ce in ce mai mare ca doar si intervalul de xp dintre nivele e din ce in ce mai mare, nu?
Deci faceti ceva in privinta asta, si repede!!!
Si la fel si cu nr de depozite in banca. Pai in cat timp strange un om 4mil pt un upgrade daca are un venit de 80000 si un nr de 3 depozite pe zi??? E aberant!
Back to top
View user's profile Send private message
alegzander



Joined: 11 Feb 2005
Posts: 110
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Mar 12, 2005 1:21 pm    Post subject: Reply with quote

Nr. of available deposits: 5
Hint: You will get 3 deposits per day.

ce fac astea ma se returneaza?

any way

NEED POPULATION

am toate upgradurile facute pana la lvl 9(in 10 ore max il fac si pe ala de lvl 12) si cu 1150 de arcasi fac 2.8mil (cand ei nici macar 1 mie nu fac)
Dar din pacate nimeni nu ma ataca (Exceptand IULIAN ) ca sa fac si eu def exp pt ca voi m-am trecut cu INSANE si asa am ramas

SUGETIE:
1) Scoate-ti def din lista(ca ajuta doar pe atacatori, ceea ce inseamna DISCRIMINARE) si sa-l poata vedea doar daca siponeaza(ca poate asa facem si experienta ceva)

2) Bagati pop pe case. ADIK:

a) scumpiti casele(100 -200 , 300 sau mai stiu eu cat ) si sa poata cumpara lumea cate vrea
b) sau: ca sa nu urce lumea ca nebunii puneti alta case( in afara de cele de lvl) sa zicem vile care:
- sunt scumpe(f scumpe , ca doar sunt vile)
- si baga 20, 30 ,40 la pop(o cifra acolo)
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
nightvol



Joined: 23 Feb 2005
Posts: 199
Location: Slatina

PostPosted: Sat Mar 12, 2005 1:34 pm    Post subject: re Reply with quote

i would suggest to make the populatoin available by the land you own, it would even be somewhat real, you can build houses if you have land, the more land you have the more houses you can build so it translates in more population - but now people will attack just to take your land so my suggestion to own half the land would be a good idea to go with the population limit by land owned
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    raceconflicts.com Forum Index -> Suggestion Report All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group