FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
 
 
 
Cum functioneaza batalia?

 
Post new topic   Reply to topic    raceconflicts.com Forum Index -> Tips & Tricks
View previous topic :: View next topic  
Author Message
civilian



Joined: 17 May 2008
Posts: 13

PostPosted: Sat May 17, 2008 9:33 pm    Post subject: Cum functioneaza batalia? Reply with quote

Se compara offense al atacantului cu defense al aparatorului?

De ce mor arcasii mai usor decat swordmen si cat de buni sunt pikemen?
Back to top
View user's profile Send private message
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Sun May 18, 2008 10:41 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Se compara offense al atacantului cu defense al aparatorului?

Da exact.

Quote:
De ce mor arcasii mai usor decat swordmen si cat de buni sunt pikemen?

Sansele sa moara intr-o batalie depinde de diferenta intre offence di defence.
Cu cat diferenta este mai mare cu atat vor muri mai multi.
Dar daca diferenta este la fel sansele sa traiasca sunt:
archer-90%
longbowman-98%
elite_archer-99%
spearman-90%
skirmisher-95%
pikeman-98%
swordman-90%
two_handed_swordman-95%
champion-98%
crossbowman-80%
knight-80%
throwing_axe_man-80%
pikemen sunt o alternativa daca vrei sa fii si ofensiv si defensiv in acelasi timp dar nu vei excela in nici unul din aceste domenii.
[/quote]
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
civilian



Joined: 17 May 2008
Posts: 13

PostPosted: Sun May 18, 2008 9:55 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc mult pt. raspunsul rapid si detaliat.

Deci cu arcasi am sanse slabe cand vreau sa atac, dar ei sunt cei mai eficace cand sunt atacat in timp ce cu swordmen este tocmai invers. Cineva a spus pe forum ca atunci cand vrei sa ataci un monstru conteaza doar ce numar este mai mare de aparare sau de atac si doar acela este luat in considerare. Este adevarat?
Sper ca intre jucatori nu este asa, ci e cum am inteles mai sus.

Exista constuctii pt. aparare de care doar arcasii profita sau profita toate felurile de soldati de toate constructiile aparatoare in aceeasi masura?
Back to top
View user's profile Send private message
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Mon May 19, 2008 10:57 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Cineva a spus pe forum ca atunci cand vrei sa ataci un monstru conteaza doar ce numar este mai mare de aparare sau de atac si doar acela este luat in considerare. Este adevarat?

Da

Quote:

Sper ca intre jucatori nu este asa, ci e cum am inteles mai sus.

Este cum ai inteles.
Este diferit de atacul monstrilor.
Cand ataci conteaza doar offence-ul iar cand te aperi conteaza doar defence-ul.

Quote:
Exista constuctii pt. aparare de care doar arcasii profita sau profita toate felurile de soldati de toate constructiile aparatoare in aceeasi masura?

Toate constructiile sunt pentru toata armata in general nu exista deocamdata constructii care sa afecteze doar o anumita unitate.[/quote]
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
civilian



Joined: 17 May 2008
Posts: 13

PostPosted: Mon May 19, 2008 1:26 pm    Post subject: Reply with quote

Asta-i bine. Prefer sa fie asa.

Altfel ar complica prea mult jocul (micromanagement, inflexibilitate, balanta de joc in pericol etc.) fara sa aduca nimic positiv.

Multumesc pentru raspunsul precis.
Back to top
View user's profile Send private message
kaoptro



Joined: 15 May 2005
Posts: 88

PostPosted: Tue May 20, 2008 1:49 pm    Post subject: Reply with quote

Este o diferenta prea mare intre soldatii proprii si mercenari!
Daca faci toate upgrade-urile pt soldatii proprii ai de ex un arcas: def(900):(522%)5598 si un campion off(975):(356%)4447 ...iar unu cu arbaleta are def(300):(464%)1692 si un cavaler (Knight) are off(300):(382%)1446.

Parere mea e ca acel cavaler ar trebui sa fie mai puternic decat un campion,chiar daca are sanse mai mici de a supravietui!
Back to top
View user's profile Send private message
civilian



Joined: 17 May 2008
Posts: 13

PostPosted: Tue May 20, 2008 2:06 pm    Post subject: Reply with quote

Sustin parerea lui kaoptro deoarece mercenarii ar trebui sa fie doar foarte scumpi, dar nu mai prejos de proprii soldati deoarece ei erau razboinici profesionisti fara fidelitate. Deseori erau peste soldatii de rand, dar cum am spus, scumpi si fara fidelitate.

De exemplu ar putea fi chiar cumparati de atacant daca ofera destul de mult peste ce primesc ei. Asta ar descuraja folosirea lor, care este pe de alta parte convenabila pt. ca in folosesti scurt la nevoie dupa care te lipststi de ei si nu te costa ca soldatii de rand pe runda.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    raceconflicts.com Forum Index -> Tips & Tricks All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group