FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
 
 
 
farm sweet farm
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
 
Post new topic   Reply to topic    raceconflicts.com Forum Index -> Tavern
View previous topic :: View next topic  
Author Message
nightwolf



Joined: 24 May 2005
Posts: 146

PostPosted: Thu May 18, 2006 11:53 pm    Post subject: farm sweet farm Reply with quote

bashar, pe cand un sistem anti-ferma?
ia uite aici:
Most gold plundered in a fight: omgstfu (10.713.310.796 gold plundered)
Most gold lost in a fight: nano.neutralist (10.713.310.796 gold lost)

ma indoiesc ca ar fi vrut ultimul sa'si faca 10 case dintr-un foc ...

cred ca o chestie de genul "nu poti sa scoti mai mult de valoarea_celei_mai_scumpe_chestii+10% (extra-casa de obicei e cea mai scumpa) ar fi un factor regulator (chiar daca nu inlatura complet posibilitatea fermelor). stiu ca s'a mai discutat de cateva ori subiectul asta, dar am zis ca poate e bine sa il readuc in prim-plan
Back to top
View user's profile Send private message
bele



Joined: 27 Apr 2005
Posts: 103
Location: Timisoara

PostPosted: Fri May 19, 2006 10:02 am    Post subject: Reply with quote

Nu cred ca rezolva prea mult. Dar e o idee. Altele sunt bine venite.
Poate sa scoata in transe mai mici, de 500 mil de exemplu si tot ii convine.

Eu am plundered undeva la 19-20 miliarde de cand joc si asta a scos 10 miliarde intr-un singur atac , not fair Sad.
Back to top
View user's profile Send private message
lorelei
Developer


Joined: 02 Mar 2005
Posts: 29

PostPosted: Fri May 19, 2006 10:33 am    Post subject: Reply with quote

cred ca ar trebui sa face o miscare de protest Smile

nu, acum vbind serios, cred ca ar trebui facuta o penalizare usturatore .... ceva gen ... "retardare 5 nivele"
asta pt prima abatere. poate la nivele 15-30 nu e chiar o problema ... dar mie de ex nu mi-ar conveni acuma Very Happy

cred ca motivul pt care jucam majoritatea este pt ca suntem fani ceva ... cava-ul ala nu include cheating.

"cheaters are being asked ploitely to find themselves a nice cheating comunity and cheat the living crap out of them Very Happy"


cum frumoz zicea o formatie .. acu ceva ani .. "let the punishment fit the crime " Twisted Evil


hai pace la voi, nomazi!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Fri May 19, 2006 11:18 am    Post subject: Reply with quote

pai mai trebuie facut:

1. de rezolvat problemele de acum cu exp per turn, spy
2. monstrii
3. ranking system bun care sa iti arate pe ce loc esti in orice domeniu (nu doar top 10)
4. chestia asta cu cheating, farming, probabil o sa fac ca din cand in cand sa si trebuiasca sa completezi un text dupa o imagine care sa apara din cand in cand(anti robot)

5. de aliante s-a apucat decim8thor de ceva timp sa vedem ce iese


si asta e tot
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
dj_maryus



Joined: 16 Apr 2005
Posts: 189
Location: Buzau

PostPosted: Sun May 21, 2006 6:59 pm    Post subject: Reply with quote

Pai bashar ... cu cheatingul asta ... cred ca ne referim prin asta la scripturi ! Sincer nu e un joc greu de facut scripturi ca sa atace calculatorul singur Laughing ca am vazut asta si in jocuri cu sistem de atac mai complicat !
Totusi , din ce stiu eu , scriptul ataca la depistarea cuvantului care arata suma de bani ... in cazul asta ar ataca sa zicm la "very rich" ... dar daca banii pe camp ar fi aratati printr-o imagine si nu prin scris ?? Adica vreau sa zic sa fie o imagine in care sa fie scris banii jucatorului ... atunci chiar as fi curios ce poate face un script ... Bine , ca probabil ce cer eu e cam complicat ... dar s-ar putea sa mearga ... sau poate ma insel Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Mon May 22, 2006 9:23 am    Post subject: Reply with quote

ar merge

mai merge si sa completezi o poza cu un numar de fiecare data cand ataci si sa iti mai si apara acea poza cu numarul de completat si din cand in cand in mijlocul jocului
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
turboshadow



Joined: 10 Feb 2005
Posts: 55
Location: I am the Shadow beneath you! I will allways follow you!

PostPosted: Mon May 22, 2006 12:23 pm    Post subject: Reply with quote

hai aia care apare din cand in cand in timpul jocului mai merge, dar aia care sa apara de fiecare data cand ataci e prea obositoare. Iti ia din avant de fiecare data cand vrei sa ataci.
De exemplu: tot dai refresh la pagina cu attack kingdoms si vezi pe unu care o trecut de la poor sau decent la very rich; dai spy pe el si are o tona de bani asupra lui {poate vroia sa-si cumpere o vila); si cand dai attack trebuie sa scrii codu ala {care e posibil sa nu'l prea intelegi si tre sa dai din nou refresh) si dai enter si castigi si nu-i mai are {ia pierdut la barbut).
_________________
From beyond the grave I shall watch you my little minions!!!!! Muahahahahah!!!!!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
nightwolf



Joined: 24 May 2005
Posts: 146

PostPosted: Mon May 22, 2006 10:03 pm    Post subject: Reply with quote

de acord cu turboshadow.

Quote:
dar daca banii pe camp ar fi aratati printr-o imagine si nu prin scris

asta chiar ar fi o idee buna. sau poate un fel de progress-bar (o imagine) care sa arate cat e de bogat respectivul.

Quote:
Adica vreau sa zic sa fie o imagine in care sa fie scris banii jucatorului ... atunci chiar as fi curios ce poate face un script ...

se poate citi suma din imagine, dar e mai complicat.

Dar problema nu e cu scripturi care sa atace automat ... problema e cu cei care isi fac cate un cont de pe care sa adune banii.
un pic de history:
- cand era jocul mai pe la inceput, sa ai peste 100.000 (o suta de mii) in trezorerie era o chestie foarte riscanta, ca sarea toata lumea pe tine; ca urmare toata lumea era verry poor. totusi, atunci apareau atacuri de genul 5-10 mil. castigate

- mai apoi a aparut food si au inceput sa apara people rich (verry rich mai putin); si atacuri cu peste 500 mil gold furat

- dupa care au inceput si alte imbunatatiri la joc, si odata cu ele mai multi jucatori verry rich, dar si atacuri de peste 1 mld,2mld,8 mld si acum 10 mld.

Aici este problema. De fiecare data sumele castigate erau echivalentul a 5-10 extra-case la nivelul celui care le pirdea (alta data chiar si mai mult). sa nu'mi spuna mie cineva ca isi face 10 extra-case dintr'un foc, ca eu chiar nu cred ...

O metoda anti-cheating ar putea fi cea cu certificatele ssl ... dar e cam complicat si nu stiu cate sanse de reusita are ... totusi am sa ma gandesc la varianta asta.
Back to top
View user's profile Send private message
dj_maryus



Joined: 16 Apr 2005
Posts: 189
Location: Buzau

PostPosted: Wed May 24, 2006 9:56 am    Post subject: Reply with quote

La faza cu imagine la fiecare atac , nu preas de acord ... ar fi plictisitor si sa culegi , si greu de pandit ... nu-mi place ideea deloc !!!

Am mai zis eu o data .. ar trebui sa poti cumpara direct cu banii din seif ... totusi e adevarat ca nu mai prea prinzi la campa cand cumpara case ... dar macar sa poti scoate ca suma max banii pe o casa ... si la fel si la vandutul pietrei si lemnului , ca nu e nimeni nebun oricum sa cumpere 1 miliard lemn si dupa aia sa il vanda Wink deci si aici ar fi ca idee sa vinzi max cat pretul unei case .. si daca ai prea mult si vrei sa scapi direct de el ... sa poti vinde si banii sa ajunga direct in seif ( cu o oarecare penalizare de bani 10 - 20 % ) dc n-ai rabdare sa vinzi pe bucati ...
Bine , ca e destul de greu sa opresti direct sclavagia , dar e destul de usor sa micsorezi sumele pt care se joaca .... trebuie gandit

Quote:
Dar problema nu e cu scripturi care sa atace automat


Mda , nu prea s-a folosit pana acum , dar .. eu de ex am pt alt joc si nu mi-ar fi greu sa il editez ( daca m-as pricepe Cool ) si sa vedem ce iese ...
Ideea e ca la o ferma o mai prinzi dupa anumite criterii ... dar un script , uff e mai greu , si totusi mai usor de oprit , sau cum ai zis ... cel putin de ingreunat ! deci chiar cred ca trebuie bagata faza cu banii prin imagine .
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
speedy



Joined: 01 Aug 2005
Posts: 28

PostPosted: Wed May 24, 2006 10:38 pm    Post subject: Reply with quote

nici mie nu imi place idea cu imaginea de siguranta. cine se pricepe sa faca un script se pricepe sa introduca in scriptul respectiv si ceva sa decodeze imaginea, iar cei fara script se chinuiesc manual

idea cu cumparatul direct din banca (chiar si cu o dobanda de 2-5 %, adica egal cu cea pe care o pierzi cand scoti normal din banca) mi se pare excelenta

idea cu penalizarea cu -5 nivele nu mi se pare excelenta. ii dam posibilitatea sa isi reatace fermele de la nivel mai mic pe care le lasase in paragina si oricum o sa aiba mai multe tinte decat la nivele mari, sa nu uitam +3case/nivel si este necesara mult mai putina experienta decat la nivelele mai mari


idea mea este o baza de ipuri ii da putin de lucru cheaterului. probabil cand ataca face un remote la scoala sau la munca ca sa nu fie acelasi ip, dar cred ca de crescut il creste pe computerul de acasa. chiar daca nu este cea mai buna sugestie este o chestie utila
Back to top
View user's profile Send private message
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Thu May 25, 2006 8:47 am    Post subject: Reply with quote

ar mai merge si sa fac rost de o baza de date cu proxy-uri si toate acele ip-uri sa nu aibe voie in joc
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
dj_maryus



Joined: 16 Apr 2005
Posts: 189
Location: Buzau

PostPosted: Thu Jun 01, 2006 10:17 am    Post subject: Reply with quote

Mda .. si cui ii parea ca 10 miliarde e mult ... deja am ajuns pe la cifre de genul 13.5 miliarde ...

Quote:
Most gold plundered in a fight: tatajann (13.500.015.815 gold plundered)
Most gold lost in a fight: czc (13.500.015.815 gold lost)


Si cred ca si tatajann asta e ferma cuiva ... ca vad ca a pierdut pana acu vreo 43 miliarde ... si cred ca suma o sa se mai mareasca Wink

Dar decat sa ne complicam atata cu baze de date cu proxiuri si toate astea ... n-ar fi mai usor sa incepem cu inceputul ? Adica sa se elimine indivizii astia o data si o data ( astia care sunt mai mult decat evidenti, nu ma refer sa fie cautati acu cu lupa toti .. dar macar astia asupra carora nu se poate pune indoiala ) , ca inteleg ca acuma e probe in joc, dar unii din noi ne chinuim o groaza pt niste amarati de bani si astia iau zeci de miliarde dintr-o lovitura ...adica probe ca probe , dar totusi , daca tot jucam , macar sa fie jocul cat de cat curat ...

Problema e ca daca astia vad ca nu se ia masuri , pe ei ii incurajeaza si mai tare sa continue asa ! si o sa se mareasca nr fermelor din ce in ce mai mult ... eu zic ca cu cat se baga suspendari mai rapid cu atat mai bine , pt joc, si pt toti ! Si cu cat mai multi sclavagisti, cu atat jucatorii curati o sa fie incurajati sa nu se mai chinuie degeaba ... ca e fara rost ...
Si nu ceva de genul -5 levele ... direct suspend dupa mine, ca la suma asta nici nu se mai poate vorbi doar de avertisment !

Mie nu imi convine deloc situatia actuala !
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Thu Jun 01, 2006 6:57 pm    Post subject: Reply with quote

o sa iau masuri foarte curand
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Thu Jun 01, 2006 7:01 pm    Post subject: Reply with quote

defapt exact cand voi termina cu monstrii(adica weekendul asta) voi incepe campania anti cheaters serios si voi baga toate chestiile care am vb cu poze cand iti arata aurul, sa nu poti sa ataci daca folosesti acelasi ip, un istoric al tarilor ip-urilor folosite, lista cu toate prox-urile existente si sa nu ai voie sa te conectezi prin ele etc

sper sa iasa bine
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
dj_maryus



Joined: 16 Apr 2005
Posts: 189
Location: Buzau

PostPosted: Thu Jun 01, 2006 7:25 pm    Post subject: Reply with quote

Asa mai merge ... dar eu zic , intai si inatai de toate , elimina-i neica pe astia care au folosit pana acuma , ca degeaba daca se incepe verificarea de acu incolo , daca ce a fost pana acu nu e penalizat !
Ca si fara ip-uri , nu cred ca poate fi nici cel mai mic semn de indoiala de ferme la capturi de 13 miliarde .. nici nu se pune discutia ! Nimnei nu scoate banii astia din seif doar de dragul de ai scoate ... deci , pt mine e clar .
Si cu tatajann asta , e o retea pe aici , ca el ia bani de pe cineva si la randul lui e atacat de alt cont ( si cred ca si banui care )
Si oricum , sunt convins ca coincidente de ip-uri sunt ... si cred ca ai ip-urile in baza de date ... ca in jocuri unde se verifica la sange au prins cu coincidente .... dar aici ca nu s-a verificat pana acu ... sigur sunt !

Deci eu asa zic , inainte de toate modificarile astea --- eliminarile de rigoare ! ar ajuta mult jocul in partea buna .. ca oricum nu iti ia mai mult de 15 min sa ii retezi pe toti cu capturi dinastea Wink
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    raceconflicts.com Forum Index -> Tavern All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
Page 1 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group