FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
 
 
 
POLITIE....
Goto page 1, 2  Next
 
Post new topic   Reply to topic    raceconflicts.com Forum Index -> Suggestion Report
View previous topic :: View next topic  
Author Message
stanley13ro



Joined: 12 Feb 2006
Posts: 42

PostPosted: Thu May 18, 2006 4:51 pm    Post subject: POLITIE.... Reply with quote

Era vorba candva (si n-am mai stat sa caut unde..) sa se faca politie..
mie mi s-a parut o idee buna!
Ar putea sa existe niste chestii in plus gen anger%of population sau ceva de genul...iar chestia asta sa conteze la experienta primita pentru pacifisti. Daca te razboiesti, populatia sa se revolte, sa pierzi research-uri, sa produca mai putini bani,mancare... sa fie ceva naspa, foarte naspa...si sa-i linistesti cu politia (jandarmeria..)
Cred eu ca atunci ar fi mai putine atacuri si jocul ar fi mai aproape de un builder![/b]
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Thu May 18, 2006 5:27 pm    Post subject: Reply with quote

da
mi-ar place si mie lucrul acesta

sa facem unrest si sa stabilim ce poate sa genereze nemultumirile(health scazut, zei suparati, infrangeri multe in defensiva, atacuri esuate, unemployment mare) ca sa aiba politia ce sa linisteasca
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
turboshadow



Joined: 10 Feb 2005
Posts: 55
Location: I am the Shadow beneath you! I will allways follow you!

PostPosted: Mon May 22, 2006 7:02 am    Post subject: Reply with quote

intrebarea mea pentru tine este: de unde sa mai scoate populatie ca sa-i angajam politisti? Deja eu ma chinui cu religia, cu health, cu estates si in ultima vreme cu research. Pai daca pentru Politie mai trebuie sa scot inca 2-3 K populatie trebuie sa scot de la una din alea de mai sus si nici una nu-i full cu workers. Pana nu se schimba ceva cu modul de a achizitiona case nu stiu ce se poate face.

@bashar: de unde unemployment mare Razz
_________________
From beyond the grave I shall watch you my little minions!!!!! Muahahahahah!!!!!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Mon May 22, 2006 9:30 am    Post subject: Reply with quote

turboshadow wrote:


@bashar: de unde unemployment mare Razz

tare

cu politistii mai trebuie vazut
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
stanley13ro



Joined: 12 Feb 2006
Posts: 42

PostPosted: Mon May 22, 2006 8:33 pm    Post subject: Reply with quote

din armata....

in loc de soldati cu care sa faci razboaie pui politie care sa-ti linisteasca oamenii....

eu la asta ma refer ca ar fi un lucru bun: mai putini soldati Arrow mai putine razboaie Arrow builder...nu crezi?
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Mon May 22, 2006 11:07 pm    Post subject: Reply with quote

pai mai mult ca sigur ca o sa fie si politistii in joc

ziceam ca mai trebuie vazut alte chestii inainte cum ar fi sa trebuiasca sa platesti si angajatii de la health si religion ca sa putem pune baza nemultumirilor(salarii mici=nemultumire, mizerie=nemultumire, zei suparati=nemultumire)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
fireburn



Joined: 14 Jun 2006
Posts: 6

PostPosted: Fri Jun 23, 2006 4:27 pm    Post subject: Reply with quote

si atunci de ce sa ne mai facem armata? chestia cu politia nu mi se pare ft buna...
Back to top
View user's profile Send private message
stanley13ro



Joined: 12 Feb 2006
Posts: 42

PostPosted: Tue Aug 08, 2006 11:44 pm    Post subject: Reply with quote

pana la urma cum a ramas cu politia asta?
mie chiar imi place ideea si de-aia intreb...
eu cred ca jocul asta e frumos prin nu neaparat complexitate, dar prin multitudinea de optiuni si variante de al juca si chestia asta cu politia ar mai aduce ceva in plus...
poate faci (bashar) un vot or something pe tema asta.
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Wed Aug 09, 2006 12:58 am    Post subject: Reply with quote

va fi dar in mod sigur nu acum pentru ca am prea multe de rezolvat(cheateri, rankings, aliante + de facut ajustari la anumite formule)

sa rezolv intai probleme astea si apoi o sa adaug lucruri noi
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
dorazdu



Joined: 17 May 2005
Posts: 193
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Aug 18, 2006 8:29 am    Post subject: Reply with quote

Se poate gandi asa.

Fiecare om din regat are nevoie de siguranta. Siguranta i-o poti asigura prin armata si/sau prin politie.
Sa presupunem ca ai 50.000 populatia. si fiecare locuitor are nevoie 1 punct siguranta => 50.000 PnctSig.
Eu pot asigura un maxim de 50% prin armata si restul doar prin politie.
Un politai genereaza sa zicem 50 PnctSig => 1000 politai. Daca nu ai armata sau un minim de 500 politai daca armata poate asigura restul de siguranta.
NeedSigOras = Nr_locuit*Sig_fiecarui_locuit;
{pot fi duiferentiate functie de joburi Wink . Un preot[religie] are nevoie de 1.5, un medic[healt] de 1.25 .... }
SigPol = Nr_pol*50;
Siguranta armatei este calc. astfel
SigArmTot = Sum(nr_trp_x*CoefSigTrp_x);
SigArm = Min(SigArmTot,NeedSigOras/2);
SigOras = SigArm + SigPol;
Iar in functie de SigOras se pot face multe.

Nu mai fac alt post.
Citisem pe undeva ceva legat de cai. Ideea de a avea o cladire "Stable" care sa produca "horses" e buna, mai ales ca pot pune conditii de genul
fiecare politai are nevoie si de cal Wink sau in cazul aliantelor : Donatiile sunt limitate de numarul caravanelor pe care le pot sustine. iar o caravana are nevoie si de cai.

Si legat de aliante si caravane : numarul caravanelor depinde de lvl ambasadei pt fiecare jucator. lvl mai mare inseamna caravane mai multe.
Caravanele au nevoie de :
cai & oameni {functionare} + resurse {doar cand le faci} + aur {plata}+ armata{pt. a le pazi};

transporta un numar limitat de resurse{upg caracvane Wink } si face un anumit timp pana la "CentrulAliantei"{2-3 turn dus su 2-3 intors.}.

CentrulAliatei e un loc special care trebuie cucerit de catre membrii aliantei si doar de acolo pot ataca alte aliantei. Mai aberez despre aliantei mai incolo ..... Razz
_________________
n
=> ?
(k!)
k=0
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
stanley13ro



Joined: 12 Feb 2006
Posts: 42

PostPosted: Thu Aug 31, 2006 2:16 pm    Post subject: Reply with quote

ma bucur ca e cineva care sustine ideea...

Vroiam de fapt sa aprob chestia cu caii...foarte tare!

Si apropo...unde au disparut butoanele de "attack again" si "spy again" ????
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Thu Aug 31, 2006 2:23 pm    Post subject: Reply with quote

pai am fost convins si eu de voi si chiar m-am apucat dar deocamdata sunt prins in examenele astea la scoala

cum termin sesiunea o sa fac cu unrest, rascoale, sa ai nevoie de armata sa pastrezi ordinea in oras(asta in caz ca populatia e nefericita)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
stanley13ro



Joined: 12 Feb 2006
Posts: 42

PostPosted: Thu Aug 31, 2006 2:24 pm    Post subject: Reply with quote

okay

Pai ce sa zic...

BAFTA MULTA LA EXAMENE!
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
wisher



Joined: 31 May 2006
Posts: 20

PostPosted: Tue Sep 05, 2006 11:03 am    Post subject: Reply with quote

cred ca ar fi mai simplu decat sa pui cai si sa mai creezi inca o cladire sa mai faci o functie pt oameni "cei care au grija de aprovizionare siguranta si de toate cele in locul tau, iar tu sa poti pleca linistit la lupta sau acasa" si agricultori si armata sa aiba nevoie de ei, iar daca agric nu au destui din astia sa produca mai putin si eventual sa plece din regat, iar armata sa aiba offensiva respectiv defensiva mai mica. Bineinteles aici trebuie calculat cam de cati e nevoie pt un taran respectiv militar!
Back to top
View user's profile Send private message
stanley13ro



Joined: 12 Feb 2006
Posts: 42

PostPosted: Tue Sep 05, 2006 11:16 am    Post subject: Reply with quote

nu-i rea ideea, dar n-ar strica si o cladire si sa conteze pt nr de oameni pe care poti sa ii aloci, ca la research center...

si ma mai gandesc ca la inceperea jocului cand vor fi aliante n-ar fi rea ideea cu cladirea asta (io zic sa fie stables) si sa fie necesara pt caravane(transport produse intre regate).

iar o alta idee ar fi crearea cavaleriei (pt razboinici...eu unul sunt pacifist)

ideea e ca mie imi place jocul prin complexitate si de-aia sustin creerea cat mai multor chestii...sa poti sa-l joci si ca warrior si ca scientist si ca fermier...fara sa te plictisesti...
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    raceconflicts.com Forum Index -> Suggestion Report All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group