FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
 
 
 
spy
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 
Post new topic   Reply to topic    raceconflicts.com Forum Index -> Suggestion Report
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dorazdu



Joined: 17 May 2005
Posts: 193
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Aug 24, 2006 9:25 am    Post subject: Reply with quote

teoretic io pot vedea asa.
ala cu 100.000 babalai care intra pe oriunde si eu cu 1 spion{antispy adik} care sta cu mana pe maneta, undeva sus si bine protejat, in spate cu un comandant fffff bine documentat. Cum se apropie vre-unul de "camera cu bunatati" cum trage de maneta si poc 2-3 bolovani, smoala, tepi si alte alea. si pa-pa 100 de mii de spioni, ramai si fara ei si fara research.

bine exagerez....
_________________
n
=> ?
(k!)
k=0
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
dj_maryus



Joined: 16 Apr 2005
Posts: 189
Location: Buzau

PostPosted: Thu Aug 24, 2006 9:31 am    Post subject: Reply with quote

Hai ca chiar m-ai bagat in dificultate cu faza asta Laughing
Atunci hai sa facem asa si la atacuri - tu ma ataci cu ditamai armata de 30.000-45.000 soldati si eu te fac cu unu singur ca al meu e mai destept .. nu e logic nu ? ca la urma urmei deaia am platit atatia sponi , nu sa mafenteze unu ditamai armata . Ca daca vine un comandatn cu 1 contra spion si 1 comandant de ac lev cu 100.000 spioni ... cred ca n-as vedea cum as putea pierde . Chit ca arunca de jos fiecare cate un bolovan si din 100.000 tot il nimeresc vreo 5 si moare Razz Razz
Dar cat de mare ar fi un random ... random asa mare n-am mai vazut ... sa nu mai conteze cat ai investit in ei ci doar cat l-a dus capu pe 1 singur Wink
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dorazdu



Joined: 17 May 2005
Posts: 193
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Aug 24, 2006 9:45 am    Post subject: Reply with quote

daca ar fi sa se faca atacurile dupa cum imi zboara mine mintea ... se lasa multi de jocuri.

acu` o sa fiu rau insa ma gandesc ca daca ati putea sa produceti mai multi bani nu ar conta atat demult spy. Insa aveti nr. mic de spionari si daca mai dati si 70-80% rateuri ......chiar ca te apuca disperarea. Wink

Io unul m-am saturat de jocuri complexe de genul ...

nr_trp*val_atac*bonus_atac VS nr_alte_trupe*val_def*bonus_def

_________________
n
=> ?
(k!)
k=0
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Thu Aug 24, 2006 9:48 am    Post subject: Reply with quote

Formula tine cont de diferenta dintre skillurile eroului(Sneak vs Sentinel), diferenta dintre research-uri(Spy ofence research vs Spy defence research), diferenta dintre exp comandantului care ataci si cel mai bun comandant al inamicului(cu o anumita pondere binenteles in functie de specializarea misiunii) + o doza de noroc

Apoi daca ai spy offence mai mare ca spy defence-ul inamicului castigi.

Fiecare misiune are dificultatea ei(pe scara 1-100) astfel ca misiunile de spy au cam intre 1-20 si vor reusi aproape tot timpul doar spy offence sa il ai mai mare ca spy defence-ul inamicului
pe cand misiuni ca plunder(difficulty:60) sau teach raid(difficulty:6Cool va trebui sa ai si calitatea spionilor trimisi in lupta mai buna decat a inamicului sa reusesti.

Eu mi-am facut un contor sa monitorizez raportul succes/failed la fiecare misune in tot jocul si observ ca toate misunile au raport destul de bun peste 1 in afara de teach raid unde acum raportul success/failed este 1/6 deci multe misiuni esuate.

As putea sa bag in formula initiala sa se tina cont si de diferenta dintre spy offence vs spy defence al inamicului si astfel ar creste sansele pt cei care ataca cu spy offence muult mai mare decat al inamicului
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
dj_maryus



Joined: 16 Apr 2005
Posts: 189
Location: Buzau

PostPosted: Thu Aug 24, 2006 10:01 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Formula tine cont de diferenta dintre skillurile eroului(Sneak vs Sentinel), diferenta dintre research-uri(Spy ofence research vs Spy defence research), diferenta dintre exp comandantului care ataci si cel mai bun comandant al inamicului(cu o anumita pondere binenteles in functie de specializarea misiunii) + o doza de noroc


Cum am zis aveam 1 contraspion ala 100.000 sponi .
La raportul sneak vs sentinel , nu stiu ce sa zic ... dar eu aveam 0 la sentinel . Nu stiu cat avea el, dar mai mic sigur n-avea Laughing
La reasearch , cum am zis - eu aveam lev 15 spy defence , el lev 16 spy offence .
Comandantul il aveam lev 10 , imi pare ca el tot lev 10 .. dar bine ca exp alui meu e cam pe la 180.000! ( poate doar aici aveam avantaj ) .. nu stiu ... Totusi ar trebui tinut cont mai mult si de spy offence si spy deffence , chiar dc se tine cont de ce ai is tu .. ca altfel nu o sa mai conteze cati spioni ai , cati contraspioni ai .. ci doar cum te descurci la celelalte capitole ... deci as zice ca e destul de imp sa conteze bonusurile spy .
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dorazdu



Joined: 17 May 2005
Posts: 193
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Aug 24, 2006 10:14 am    Post subject: Reply with quote

io pot avea putini antispy dar ii tin doar pt. obtinerea de inf paza o fac cu armata{mercenari.}.
_________________
n
=> ?
(k!)
k=0
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
dj_maryus



Joined: 16 Apr 2005
Posts: 189
Location: Buzau

PostPosted: Thu Aug 24, 2006 11:03 am    Post subject: Reply with quote

Hai ca sa terminam asta pt totdeauna .. daca nu mai are rost sa angajam degeaba anty-spy ... foarte bine ... si cu asta basta ! Dar nu e logic , hai sa nu ajungem in viata reala . E un simplu joc care tre sa mearga pe lucruri fixe : nu pe supozitii ca : ala arunca bolovani , ca pazesc soldatii ... e aiurea deja .
Atunci hai sa nu mai angajam degeaba spoini , contra-sppioni ca oricum sunt degeaba in jocul asta daca oricum n-au nici cea mai mica importanta ca exista sau nu . Wink
Dar macar sa se zica clar : nu ii mai angajati degeaba , ca nu influenteaza cu absolut nimic , doar bani aruncati aiurea in vant Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Thu Aug 24, 2006 11:35 am    Post subject: Reply with quote

am mai adaugat la formula sa se tina seama si de diferenta globala dintre spy offence si spy defence asa ca acum 1 anti spy vs 1000 spy clar esti in dezavantaj

Acum:
Formula tine cont de diferenta dintre skillurile eroului(Sneak vs Sentinel), diferenta dintre research-uri(Spy ofence research vs Spy defence research), diferenta dintre exp comandantului care ataci si cel mai bun comandant al inamicului(cu o anumita pondere binenteles in functie de specializarea misiunii), diferenta dintre spy offence a regatului tau si spy defence al regatului inamic + o doza de noroc

Ca misunea sa reuseasca trebuie totusi sa ai si spy offence mai mare ca spy defence-ul inamic
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
nightwolf



Joined: 24 May 2005
Posts: 146

PostPosted: Thu Aug 24, 2006 1:16 pm    Post subject: Reply with quote

dorazdu, numarul spionilor pierduti a fost zero. in majoritatea cazurilor, comandantu' ala (de lvl 10 Confused ) a tot simtit io stiu ce chestie si s'a panicat.

misiunile de la plunder or avea ele grad ridicat de dificultate, dar eu zic ca daca am spioni bine pregatiti si pe deasupra mai sunt si multi, dificultatea aia n'ar fi o problema (ex: cum au furat rusii bomba atomica Wink )

nu spun ca nu trebuie sa existe "bad luck"; dar trebuie sa aibe o pondere mica (max 20%). restul sa depinda de comandant, spioni, sneak ability, ... etc (cum spune bashar ca e formula). o sa incerc sa vad daca e vreo imbunatatire.

(serios, e aberant din 10 misiuni, 9 sa esueze, acolo unde inainte, la prima misiune spionii fura 5 mil food, ceea ce denota ori lipsa totala a anti-spionilor, ori un numar extrem de mic)


Quote:
cu` o sa fiu rau insa ma gandesc ca daca ati putea sa produceti mai multi bani nu ar conta atat demult spy


pai ideea e sa furi banii si mancarea de la cei care au (daca joci NUMAI offence); a, da: si tehnologia Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
stanley13ro



Joined: 12 Feb 2006
Posts: 42

PostPosted: Tue Sep 05, 2006 2:25 am    Post subject: Reply with quote

hai sa mai imi dau si eu cu parerea... fara legatura cu discutia dinainte:

- sa fie nivelul la commander limitat doar la cumparare si dupa ce il iei sa poti creste mai mult de niv 10...zic si io...

si inca ceva ...
- am mai facut propunerea cu unelte pentru spioni si anti-spioni...sa dea un procentaj ceva acolo..nu f mare, dar pt frumusetea jocului ar fi bine!
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
nightwolf



Joined: 24 May 2005
Posts: 146

PostPosted: Sun May 27, 2007 11:37 am    Post subject: Reply with quote

Nu vad nici o imbunatatire la spy, fata de cum era inainte ... In plus, acum nu mai am nici o informatie cand esueaza misiunea (inainte mai spunea ba ca amubuscada, ba ca "bad feeling' ... acum, nimic).

Am incercat plunder in 2 randuri, dar acelasi rezultat: fail; sunt sigur ca cei de la care am incercat sa fur nu au anti-spy, si revenim la ce spuneam si inainte (adica mai demult): daca un jucator nu are anti-spy, logic este ca misiunea sa NU esueze.

update:
procentul de "mission failed" la plunder este de 100% Rolling Eyes ; fara nici o explicatie (doar "mission failed" si 0 (zero) spies lost) ... hmmm
Back to top
View user's profile Send private message
inamicul



Joined: 16 Apr 2005
Posts: 146

PostPosted: Mon Jun 04, 2007 9:44 am    Post subject: Reply with quote

nightwolf
Ai dat in mine cu spy pt plunder dar faza nu e asa, ca nu am spydefense, ba din contra.
Dar tu spre exemplu la mine ai dat de comantatul meu care arata cam asa :
Irerthak Oringrane 10 1216297
1. sabotage
2. spy
3. assasination
Si tinand cont ca fiecare comandant isi apara doar teritoriul lui, in cazul de fata sabotage, sansele tale erau din start aproape 30% de reusita, apoi adaugand si o mana de antispy + cateva lvl la spy defense research , a picat toata combinatia ta.
Back to top
View user's profile Send private message
nightwolf



Joined: 24 May 2005
Posts: 146

PostPosted: Tue Jun 05, 2007 1:15 am    Post subject: Reply with quote

Merci pentru reply, dar .... nu esti singurul cu care am incercat Wink
Back to top
View user's profile Send private message
inamicul



Joined: 16 Apr 2005
Posts: 146

PostPosted: Tue Jun 05, 2007 9:48 am    Post subject: Reply with quote

ti-am aratat macar in ce ai dat Smile si o perspectiva de viitor pentru cei ce viziteaza forumul si vor sa dea cu spy in mine Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
sickness



Joined: 02 Nov 2006
Posts: 139

PostPosted: Tue Jun 05, 2007 9:50 am    Post subject: Reply with quote

dau eu cu spy in tine ... mai asteapta vreo 2 saptamani Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    raceconflicts.com Forum Index -> Suggestion Report All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
Page 6 of 7

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group