FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
 
 
 
spy
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 
Post new topic   Reply to topic    raceconflicts.com Forum Index -> Suggestion Report
View previous topic :: View next topic  
Author Message
nightwolf



Joined: 24 May 2005
Posts: 146

PostPosted: Thu Mar 23, 2006 8:42 pm    Post subject: spy Reply with quote

nu cred ca e ok sa ai spy limitat ...

mai degraba ar trebui sa cresti pretul la spioni, dar spy sa fie nelimitat.
si am vazut ca mor din spionii trimisi, asa ca pretul+rata spionilor care mor ar trebui sa fie un factor regulator suficient

ma gandesc ca fiecare o sa calculeze cat o sa fie de rentabil sa trimita spioni in misiune (cost misiune+cost spioni < rezultat) ...

si cred ca trebui bagat un random de reusita a misiunii la fiecare tip de misiune, nu numai la cateva. adica sa poti esua in toate misiunile (intr'o proportie mai mica totusi Very Happy )

Smile
Back to top
View user's profile Send private message
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Thu Mar 23, 2006 10:36 pm    Post subject: Reply with quote

te referi la limita de 5 spy-uri pentru fiecare user sau limita in general pentru spy?

M-am gandit totusi sa fie si o mica protectie pentru jucatori sa nu fie atacati in continuu.


Zic ca totusi sa fie o limita la fiecare jucator dar sa o facem mai mare(in loc de 5 sa fie 10) sau cam asa


Nu stiu daca este necesara si o limita overall la spy ca sa nu iei toata lista de jucatori din rang-ul tau si sa ii sabotezi de nebun
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
dj_maryus



Joined: 16 Apr 2005
Posts: 189
Location: Buzau

PostPosted: Fri Mar 24, 2006 10:29 am    Post subject: Reply with quote

Cred ca ar trebui totusi o limita overall de spionaj. Eu de ex am furat ieri din mancarea de la toti din raza mea ... si m-am scos cu vreo 50 milioane food ... in stilul asta, nici nu trebuie sa mai produc eu mancare ... Laughing
Deci ar trebui facut ceva ...
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
nightwolf



Joined: 24 May 2005
Posts: 146

PostPosted: Sun Mar 26, 2006 9:48 pm    Post subject: Reply with quote

bashar wrote:
te referi la limita de 5 spy-uri pentru fiecare user sau limita in general pentru spy?


la limita de 5 spy

dj_maryus wrote:
Cred ca ar trebui totusi o limita overall de spionaj. Eu de ex am furat ieri din mancarea de la toti din raza mea ... si m-am scos cu vreo 50 milioane food ... in stilul asta, nici nu trebuie sa mai produc eu mancare ... Laughing
Deci ar trebui facut ceva ...


precum am spus: cresti pretul la misiuni.

Acum e foarte adevarat ca nu prea mai trebuie sa produci food, dar pe de alta parte, tu investesti in spioni; daca ceilalti nu investesc in protectie e problema lor, raman fara diverse (macare, armata, lucratori,resurse etc.)

La mine aproape tot income merge in spy si antispy (si crede-ma ca e destul de mult), asa ca nu mi se pare ok sa nu beneficiez de pe urma "investitiei" asteia. Pentru ca income a scazut foarte mult, iar la nivelul la care am ajuns fiecare banut conteaza Wink

pentru bashar: acum la spy poti lucra "pe credit" (adica pe minus); nu e ok; mercenarii trebuie platiti inainte, nu dupa; adica misiunea vreau sa zic.

sau poti face o formula de genul:
pentru inceput platesti pretul misiunii (echipamente sa zicem) iar cand se intorc din misiune, in functie de rezultate, platesti mercenarii (sa zicem 100.000 pentru fiecare mercenar +200.000 pentru comandant, sau un procent din ceea ce au adus; eventual sa te intrebe ce vrei sa dai);

Iar la nivelul comandantilor eu zic sa faci altfel cu experienta, ca altfel o treaca nivelul in urmatorul cincinal (cincinal=5 ani pentru cine vrea sa intrebe Very Happy) Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
nightwolf



Joined: 24 May 2005
Posts: 146

PostPosted: Sun Mar 26, 2006 9:51 pm    Post subject: Reply with quote

inca ceva (pentru bashar): lasa posibilitatea de "spy-only" pentru nivelele de +/- 6 fata de nivelul curent (adica sa poti totusi sa vezi ce au prin castele, dar sa nu poti fura de la ei)
Back to top
View user's profile Send private message
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Mon Mar 27, 2006 1:03 pm    Post subject: Reply with quote

azi o sa modific un pic la spy sa fie si limitare globala si mai multe lucruri inclusiv ce ai sugerat
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Tue Mar 28, 2006 2:40 am    Post subject: Reply with quote

mici modificari:

- nu mai ai acces la misiuni decat daca indeplinesti urmatoarele conditii:
nivelul comandantului este mai mare sau egal cu nivelul misiunii
ai gold si spionii necesari

-poti sa spionezi de 10 ori in 24 ore un anumit regat
- pretul la Plunder crescut

- anti-spy-ul consuma acum doar 30 gold per turn(down from 40 gold per turn)

Quote:
inca ceva (pentru bashar): lasa posibilitatea de "spy-only" pentru nivelele de +/- 6 fata de nivelul curent (adica sa poti totusi sa vezi ce au prin castele, dar sa nu poti fura de la ei)

nu stiu daca este asa bine pentru ca poti sa ai un caracter de level mic numai pe spy bazat si sa ii sionezi pe ceilalti cu scopul de a furniza informatii utile altor regate cu level mai mare dar care nu au spy


Quote:
dj_maryus wrote:
Cred ca ar trebui totusi o limita overall de spionaj. Eu de ex am furat ieri din mancarea de la toti din raza mea ... si m-am scos cu vreo 50 milioane food ... in stilul asta, nici nu trebuie sa mai produc eu mancare ... Laughing
Deci ar trebui facut ceva ...


precum am spus: cresti pretul la misiuni.


o sa vina si o limitare overall desi misiuniea cu food renteaza acum dar cand nu o sa mai aiba nimeni food poate nu o sa mai fie asa profitabila.


[/quote]
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
nightwolf



Joined: 24 May 2005
Posts: 146

PostPosted: Tue Mar 28, 2006 11:26 am    Post subject: Reply with quote

tot nu e bine.

1. Lasa posibilitatea sa alegi misiunea, dar daca nu ai bani sa iti spuna ceva de genul "not enough gold available for this mission" (exista si linii mai slabe de net, sau pot aparea probleme chiar pe liniile puternice si atunci pana vinzi sau scoti bani din banca, pana alegi comandantul si misiunea ramai fara bani Very Happy )

2. Inca se poate sa faci misiuni pe "minus"; daca fac o misiune si apoi dau refresh, misiunea mea se indeplineste bine-merci, chiar daca nu mai am banii. (chestia asta dispare daca testezi cum am spus mai sus: dupa ce ai dat submit, verifici daca exista destui bani).

Chestia cu nivelul comandantului=nivelul misiunii mi s'a parut o idee buna.
Tot nu's de acord cu limita la spy.

Ca sugestie: ai putea pune un pret pentru comandantul spionilor, ca doar nu sta asa pe ochi frumosi, nu? M'am gandit la ceva de genul lvl_cmd*30.000 / tura; la un comandant de lvl 10 vine cam 300.000/tura, ceea ce ar fi ok (initial m'am gandit la 50.000*lvl)

Iar daca nu il platesti cateva zile (sa zicem 7) (de'ale jocului) sa te avertizeze: "nu m'ai platit, plec" in urmatoarele 3 zile; pe perioada in care nu e platit, sa refuze orice misiune ("nu m'ai platit, nu fac misiuni Smile ").

Comandantii sa fie available numai de la nivelul 1, si sa creasca pe masura ce fac misiuni (ca eroul).

Si o intrebare: in functie de ce se calculeaza experienta comandantului?
ca eu tot fac misiuni si tot 100XP primesc.
Back to top
View user's profile Send private message
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Tue Mar 28, 2006 9:51 pm    Post subject: Reply with quote

in functie de specializare primeste ori 100 ori 75 ori 50 tot timpul fix
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
bele



Joined: 27 Apr 2005
Posts: 103
Location: Timisoara

PostPosted: Wed Mar 29, 2006 3:33 pm    Post subject: Reply with quote

Adica singura deosebire intre 2 spy-commanderi cu specializari diferite e ca iau experienta diferit, in functie de ordinea specializarilor ?!?
Nu ar trebui sa fie ca, daca am ca prim skill la un commander, assassination, atunci misiunile de assassination sa aiba o rata mai mare de succes ?? (precum si un nr mai mic de pierderi de spioni la o misiune; ceva de genu inte 0 si 49% pt specializarea 1, intre 0 si 74% pt specializarea 2 si intre 0 si 99% pt specializarea 3 din nr spionilor necesari la o misiune)
Back to top
View user's profile Send private message
amaranth



Joined: 02 Mar 2005
Posts: 15

PostPosted: Wed Mar 29, 2006 11:09 pm    Post subject: Reply with quote

poate sa-mi spuna cineva ce se intampla cu taranii rapiti? adica, am rapit vreo 300 de tarani si am ramas cu banii dati pe misiuni, cu spionii pierduti si nu vad care e avantajul...care e scopul misiunii asteia? adica, ar fi ceva daca taranii aia ti s-ar adauga tie sau ai primi o recompensa pentru ei daca ii rascumpara cel de la care i-ai rapit, ca altfel n-are rost...
Back to top
View user's profile Send private message
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Thu Mar 30, 2006 1:22 am    Post subject: Reply with quote

bele wrote:
Adica singura deosebire intre 2 spy-commanderi cu specializari diferite e ca iau experienta diferit, in functie de ordinea specializarilor ?!?
Nu ar trebui sa fie ca, daca am ca prim skill la un commander, assassination, atunci misiunile de assassination sa aiba o rata mai mare de succes ?? (precum si un nr mai mic de pierderi de spioni la o misiune; ceva de genu inte 0 si 49% pt specializarea 1, intre 0 si 74% pt specializarea 2 si intre 0 si 99% pt specializarea 3 din nr spionilor necesari la o misiune)


da doar iau experienta diferit

o sa modific spy-ul astfel incat fiecare misiune sa aiba o mica sansa sa esueze iar acea sansa va fi data de specializarea comandantului

si la morti la fel
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Thu Mar 30, 2006 2:53 am    Post subject: Reply with quote

amaranth wrote:
poate sa-mi spuna cineva ce se intampla cu taranii rapiti? adica, am rapit vreo 300 de tarani si am ramas cu banii dati pe misiuni, cu spionii pierduti si nu vad care e avantajul...care e scopul misiunii asteia? adica, ar fi ceva daca taranii aia ti s-ar adauga tie sau ai primi o recompensa pentru ei daca ii rascumpara cel de la care i-ai rapit, ca altfel n-are rost...


Taranii se pun la populatie daca inca nu ai inca maximul atins.
Orice ar fi de la victima sunt omorati oamenii.

Am reparat si un bug unde nu vedeai in partea din stanga exact ce populatie ai dupa ce ai rapit cu succes tarani.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Fri Mar 31, 2006 3:07 am    Post subject: Reply with quote

spy-ul complet

- exista limita la cate spy-uri poti sa faci
- specializarea comandantului conteaza la succesul misiunii si la numarul de morti
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
dj_maryus



Joined: 16 Apr 2005
Posts: 189
Location: Buzau

PostPosted: Fri Mar 31, 2006 9:26 am    Post subject: Reply with quote

Pai , nu stiu ce sa zic ...
Available spy missions: 426/1260
spy missions per turn = 44

Daca fac un simplu calcul , 44 per turn * 48 turn pe zi - ar da 2112 ..ar insemna ca pot spiona in jur de 210 insi zilnic de cate 10 ori ... iar eu am 47 de useri in raza ... deci .. tot nimic n-am obtinut . Ar trebui sa fie limita si in functie de userii din raza totusi.
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    raceconflicts.com Forum Index -> Suggestion Report All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
Page 1 of 7

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group