FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
 
 
 
changing the idea of the game
Goto page 1, 2  Next
 
Post new topic   Reply to topic    raceconflicts.com Forum Index -> Suggestion Report
View previous topic :: View next topic  
Author Message
connor_orion



Joined: 03 Feb 2005
Posts: 11
Location: Constanta, Romania

PostPosted: Thu May 26, 2005 2:24 pm    Post subject: changing the idea of the game Reply with quote

The game (after you learn how to play it), gets a little bit boring mates… you can try to change it… this game is played only for experience and GOLD! Mates this got to stop! i don’t say that the experience is not good, it’s a very good idea. but the thing with the gold… don’t you think that you’re a little greedy?!? i mean the whole game is about who has the biggest treasure in gold, if you have lots of gold you can “buy” land (witch i think it’s stupid), build yourself an army strong enough to attack somebody to get his land (my thought that this is a pretty good idea) and his gold (this sucks, if somebody attacks me and wins, gets a lot of my gold and i don’t have anything to do but to just wait till the next round and if i’m not fast enough somebody’s gonna attack me and get my gold again!), you know… since the beginning of time, kings, rulers, or whatever fought in wars not only for the money..., but for land! They wanted more and more land. And when they had a lot of land they wanted more LAND! that’s why i think that the reason of the game should be on land and experience and this way the game will have two kind of people attracted to the game… the ones that like to be the largest (in land) and the ones that like to be the strongest ( with the experience), or both if they can…
what do you think about this idea so far?
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
lordadrian



Joined: 20 Oct 2004
Posts: 104
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri May 27, 2005 7:03 am    Post subject: Reply with quote

actualy there are three kind of people!those who want land and they bought a lot, those who put all the population in the army and they have the strongest attack, and those who produce gold...with a big defence.
now the gold thing,i like it!i have 400 000 gp/turn and and don't have the pleasure to use them...but i attack too and take a lot of money from others!that's the way it is and that's the reality in the world.the usa attacked iraq for their money not for their land...they don't need land!
ant the other...when you give to the forger 5000 to forge you a weapon, you give it for the raw materials too.
i think that it would be nice let this the way it is and put something more. now you can buy weapons from your workshops, from the traders, but it would be nice to put workers in the workshops so they will make an amount of weapons daily, depending of how many you have put to work and how many workshops do you have. this could be paid labory so you will have to produce some gold for them...otherwise,if you don't produce no gold,they will not work.
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
anjel



Joined: 22 Apr 2005
Posts: 86

PostPosted: Fri May 27, 2005 10:13 am    Post subject: Reply with quote

good point!
Back to top
View user's profile Send private message
connor_orion



Joined: 03 Feb 2005
Posts: 11
Location: Constanta, Romania

PostPosted: Fri May 27, 2005 1:19 pm    Post subject: Reply with quote

da mah tipule dar de unde cumperi tu pamant?!? si nu te gandesti ca acum ca americanii fac asta si fac aia .. io ma gandesc in vremurile de mult nu in prezent... k in prezent .. it sucks americani's de kkt! uita-te la germani in al 2-lea razboi mondial... uita-te la romani... la macedonieni pe timpul lu' alex the great... ei vroiau bani?!? nu!!! ei vroiau pamant frate! de aia zic io ca atunci cand faci un attack sa nu mai iei bani si sa iei pamant... si sa ai mai multe optiuni atunci cand sa ataci.. normal atunci cand vrei s iei numai land, raid... sa iei si pamant si bani.. si conquer sa iei si pamant si bani si o parte din populatie pe care o folosesti ca sclavi sa munceasca!!!
si,... parerea mea e ca ar fi mai frumos sa vezi chestia aia ca dai un lumber pentru un arc... sau ceva de genu asta... nu numai bani...
banuiam io k o sa imi spui asta dar jocu il faci ca sa para frumos nu de altceva... un pic complicat dar si simplu in acelasi timp.... sa sti sa te orientezi ce vrei sa faci .... asa ca totu' costa bani, e simplu... iti vin bani p turn si nu te obosesti.
io in momentu asta nu am deloc muncitori care sa faca treaba k nu prea am timp sa intru tot timpul si dak las asa muncitorii sa-mi faca bani ma ataca cineva si imi ia toti banii si imi mai si omoara din armata! si cand intru sa vad ce se mai intampla.. vad k m-a atacat unu cu un attack imens si mi-a omorat toti oamenii si mi-a luat si toti banii... si io nu am nici o sansa sa il mai ajung pe ala. asa dak ataci si iei cate putin din land si nu bani... am o productie mai mica dar nu ma termini asa de odata!
uite io ma mai joc un joc acuma ... tot in genu asta e dar mult mai bun... dar ma joc si jocu asta k e facut de romani si cred k poate sa fie si mai bun.. uite intra si tu pe www.elveron.com si vezi care e treaba... io de acolo am venit cu ideile astea dar ce mai e si in jocu asta si cu alte idei poate sa ajunga un joc sper tare!
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
lordadrian



Joined: 20 Oct 2004
Posts: 104
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri May 27, 2005 1:51 pm    Post subject: Reply with quote

da ma sa iei pamant...te ataca astia mult si la urma ciuciu pamant...astia noi si mai slabi ce sa faca?le ia tot pamantul si la urma sa arate acolo pamant 0!si ce o sa se intample atunci?cumperi pamant nu de la altcineva...poti sa explorezi pamanturi noi nu?
tu crezi ca mie nu-mi iau bani?
Quote:
gold lost: 248.509.076
deci f mult dar imi raman si mie niste bani in banca si imi fac case si imi mai pun la pamant muncitori si imi vin mai multi bani in banca...armata las-o ca pot oricand sa mi-o refac...am avut si 23000 de soldati...deci gandeste-te cat am pierdut...si nu ma plang ca imi fura banii si imi omoara armata ca si eu iau de la iei...
Quote:
gold pillaged: 419.280.870

cred ca singurul lucru gresit la tine e strategia adoptata...eu consider ca strategia mea e buna ca eram lvl 1 cand erau ei lvl 18 deci gandeste-te in 2 luni i-am ajuns din urma si sunt sus!
acuma nu-mi spune mie ca Alexandru Macedon n-a vrut bogatia persilor...ce sa faca el cu o intindere de desert?sau romanii cand au cucerit dacia...nu vroiau pamant ca dacia era de partea gresita a dunarii...vroiau aurul care dacii aveau resurse mari...doar cea mai importanta regiune din dacia pe timpul acela era in ardeal...unde sunt si minele de aur?
toti cuceritorii vroiau aur si bogatie...incepand de la persi,continuand cu colonistii si terminand cu americanii...intr-un fel sau altul...deci in lumea asta aurul e esential!
pamant vroiau nazistii ca doar asta era problema lor!dar la mintea lor ingusta....
oricum aurul e esential in orice joc mmorpg si in lume!
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
connor_orion



Joined: 03 Feb 2005
Posts: 11
Location: Constanta, Romania

PostPosted: Fri May 27, 2005 1:58 pm    Post subject: Reply with quote

da mah tipule... dar... tu iei pamant sa-l exploatezi cat mai mult... si mai e ceva ce nu am mai mentionat...
atunci cand ataci cu arnata... normal ar fi ca ea sa plece si sa se intoarca peste mai mult timp in cateva turnuri... la asta ma gandesc... (te-ai jucat zeus? sti ca iti pleca o parte din armata cand atacai pe cineva si ramaneai vulnerabil catva timp) normal asa ar fi ca in timpul in care te ataca unu "bazat" sa ramana si el vulnerabil! si sa poti sa-l ataci pe unu la un anumit procentaj de pamant de ala care il ai tu!! si asa ar fi mult mai deschis jocu'
asa e mut mai inchis.. tu il ataci pe unu si "poc" se intoarce armata la tine si mai poti sa mai faci o mie de attacuri! e cam prost gandita asta!!
nu poti sa spu si acuma ca nu am dreptate!!!
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Fri May 27, 2005 11:38 pm    Post subject: Reply with quote

da
partea proasta este ca incepe sesiunea acum

asa vreau sa fac la monstri

sa trimiti armata si sa dispara si sa revina peste cateva turnuri din expeditie
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
anjel



Joined: 22 Apr 2005
Posts: 86

PostPosted: Sat May 28, 2005 1:03 am    Post subject: Reply with quote

mie imi place jocul asa cum e ...
bine'nteles ca e loc si de mai bine. spre exemplu mi-ar place si mie sa poti pune workers sa faca arme sau chiar case in plus.

dupa mine, problema cu jocul asta nu e faptul ca te duce la "goana dupa aur"; problema mi se pare ca e cu defence ... mi se pare mult prea dezechilibrata balanta intre offence si defence.

e adevarat ca si in real life offencerii sunt in avantaj, dar la fel de adevarat ca defencerii pot face fata cu brio atacurilor (daca nu sunteti de acord ganditi-va putin la istoria romaniei - de la romani pana la primul razboi mondial -).

(iar la partea cu pamantul, lordadrian, trebuie sa te contrazic: pamantul de obicei inseamna putere; mai multi supusi; mai multi muncitori; implicit mai multi bani si mai multa armata; iar nazistii nu vroiau numai pamant ... vroiau si resurse ... care in final tot in bani se transforma)

in ceea ce priveste strategia ... m'am pus sa fac un test pe un cont pure offence si pe unul pure defence. o sa vad ce iese ... Smile (pana acum playerul ofensiv are avantaj net fata de cel defensiv: creste mult mai repede, se dezvolta mult mai repede, face armata mult mai repede si are si mai multi bani Wink ). sunt curios pana la sfarsit cum o sa fie ... Smile
Back to top
View user's profile Send private message
connor_orion



Joined: 03 Feb 2005
Posts: 11
Location: Constanta, Romania

PostPosted: Sat May 28, 2005 11:56 pm    Post subject: Reply with quote

da mah bashar, da nu numai cand ataci monstri... si cand ataci pe unu in general.. si sa iti alegi tu cata armata sa trimiti si cata sa iti lasi acasa ca defence.... atunci cand dai spy sa vezi cata armata are acasa si cata armata e plecata, si sa iti arate acolo in cate turnuri se intoarce armata...
si atunci sa poti tu sa le calculezi defence-ul la armatele care le are acasa + defence-ul de la walls si tot asa... sa nu scrie direct acolo... sa se mai implice si jucatorii putin
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Sun May 29, 2005 9:38 pm    Post subject: Reply with quote

o sa ma mai gandesc la propunerea ta
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
lordadrian



Joined: 20 Oct 2004
Posts: 104
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon May 30, 2005 12:56 am    Post subject: Reply with quote

anjel:
Quote:
(iar la partea cu pamantul, lordadrian, trebuie sa te contrazic: pamantul de obicei inseamna putere; mai multi supusi; mai multi muncitori; implicit mai multi bani si mai multa armata; iar nazistii nu vroiau numai pamant ... vroiau si resurse ... care in final tot in bani se transforma)

mi-ai demonstrat teoria...deci pana la urma totul se reduce la bani...vrand sau nevrand!
am jucat zeus...si nu numai...dar tu poti sa stai pe net destul timp ca sa ti se intoarca armata pe cand unul care e pe dial-up sau sta la serviciu sau n-are timpul tau...ce face ala da doar un atack pe zi!si eu m-am gandit la asta si eu zic,pana la urma, sa ramana asa cum este si doar cand ataci un monstru sa ramai vulnerabil...eu as sugera sa poti sa iti faci colonii...da nu oricum!deci tu il ataci pe unul,il colonizezi si in momentul acela tu il vei ajuta pe el cu armata(ca sa-ti aperi colonia, firesc) si el iti va plati tribut!tu decizi ce armata vei trimite in colonie(care va ajuta la defence-ul coloniei) si acea armata nu o vei putea utiliza decat cand ataci!
iar ca sa poti face o colonie tre sa ai atat atack-ul cat si deffence-ul mai mare decat supusul tau!cand supusul are atack-ul mai mare decat defence-ul tau el se poate elibera(un buton revolt). desigur poti avea multe colonii dar asta iti va afecta defence-ul si pana la urma se pot revolta toate!si sa poti fi colonizat numai de catre un sg jucator...de ex daca A l-a colonizat pe B, daca vine C si incearca sa-l colonizeze pe B, B va deveni colonia lui C, daca acesta reuseste sa bata def lui B si al trupelor trimise in colonie de A. e mai simplu si mai bine avand in vedere ca nu poate avea colonii decat in max 5 nivele fata de el...deci va fi mai precaut si cu cresterile in level pentru a nu-si pierde colonia!ar mai fi o chestie ca o colonie sa creasca cu 1-2% trade-ul...adik cu cat ai mai multe colonii e normal sa ai o putere mai mare in comert!
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
anjel



Joined: 22 Apr 2005
Posts: 86

PostPosted: Mon May 30, 2005 9:03 am    Post subject: Reply with quote

yeap. totul se reduce la bani.
Back to top
View user's profile Send private message
black_phantom



Joined: 22 Feb 2005
Posts: 0
Location: Tg-Neamt

PostPosted: Tue May 31, 2005 8:35 pm    Post subject: Reply with quote

Daca nu se rezolva problema cu populatia nu se va rezolva nimik.Totul se bazeaza pe populatie,aia o antrenezi ca soldat ,muncitor sau mai stiu eu ce.Insa cand ajungi sa dai pe o casa:


Extra Houses
Wood:34705
Stone: 34705
Gold: 13882251gp
built: 151
nu stiu cam ce mai poti face.In momentul de fata nu am nici o posibilitate sa pun oameni sa aduca bani,toti sunt antrenati pe atac.Asta e si scopul,de afi cel mai bun,dar as vrea poate sa am posibilitatea sa antrenez si ceva mineri sau sa imi pun si ceva aparare...but no way...toti banii care ii fac ii bag in banca,cumpar resurse,si ma chinui o zi sa fac bani pt o casa cu toate cele.


Asa ca trebuie rezolvata problema asta
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Tue May 31, 2005 8:36 pm    Post subject: Reply with quote

pai da dar cum este intrebarea

populatie infinita sigur se va ajunge la cifre astronomice si nu prea e bine
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
black_phantom



Joined: 22 Feb 2005
Posts: 0
Location: Tg-Neamt

PostPosted: Tue May 31, 2005 8:43 pm    Post subject: Reply with quote

Pai nu infinita,normal dar sa se bage un ingame recruter,sau niste research-uri care sa aduca mai multa populatie.Da-mi voie sa ma inspir un pic de la dark throne,si nu numai de acolo,dar la majoritatea jocurilor vin cetatenii dimineata(sau depinde de ora) in functie de cate case ai sa zicem.Asa s-ar face un ciclu si ar fi nelimitata,cel putin nu ai mai fi pus in situatua de a nu avea oameni sa antrenezi.


12200 workers needed to achieve maximum land production.


total land:
1220
land owned:
171

Ce sa fac cu asa ceva?De unde atatia oameni?Daca ar veni in fiecare zi s-ar schimba situatia
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    raceconflicts.com Forum Index -> Suggestion Report All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group