FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
 
 
 
despre case,populatie

 
Post new topic   Reply to topic    raceconflicts.com Forum Index -> Suggestion Report
View previous topic :: View next topic  
Author Message
3mboy_attaker*ro*



Joined: 11 Jun 2005
Posts: 9

PostPosted: Sun Jul 10, 2005 6:53 pm    Post subject: despre case,populatie Reply with quote

Salut

Chestia cu extra houses ca de fiecare data cand cumperi o extra house sa creasca pretu,lemnele shi betonu cu nush cat la suta nu mi se pare normal...ca o casa sa coste 13 milioane mai reducetzi din pretz sa fie ceva mai ieftin e prea scump...dau prea multzi bani pe case shi eu defens nu mai pot sa imi fac .....

Sad.....asta cred eu......ms ..
Back to top
View user's profile Send private message
nightwolf



Joined: 24 May 2005
Posts: 146

PostPosted: Sun Jul 10, 2005 8:20 pm    Post subject: Reply with quote

daca se reduc preturile la extra-case io zic ca o sa fii in dezavantaj fata de cei care ataca ... lasa-le ca sunt bune asa.

tips&tricks: pune si tu ceva puncte la build cand mai treci cate un nivel, si sa vezi ca nu o sa mai fie asa scumpe casele ...

am vazut ca tu esti lvl 13 si ca ai numai 14300 people, iar eu mai am un cont de defence pe care am 17200 people (si e numai lvl 7) si urmatoarea casa casa costa numai 8.7 mil fatza de 13 cat spui tu ca e la tine .. mai pune-ti niste puncte la build si atunci sa vezi cum scad preturile Wink

(btw: ce o sa spui cand o sa ai asa: "Gold: 47,662,675gp"? atat costa a 201-a casa Very Happy )
Back to top
View user's profile Send private message
dorazdu



Joined: 17 May 2005
Posts: 193
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Jul 11, 2005 8:23 am    Post subject: Reply with quote

NightWolf - partea cu pretul caselor este o problema ...
Este adevarat ca daca cresti in nivel si bagi punctele in build o sa scada pretul -> dar 2-3 extracase o sa anuleze totul ....
Eu nu am bagat foarte multe in build dar daca mi-am dat seama bine la 100 se opreste tot ... si atunci ce o sa faci ...

Ar fi bine sa existe niste reserch-uri de genul Basic, Advancet, Expert in TehnologiiConstructii; Ceva de genul bas., adv., exp. pt. Constructia in lemn, piatra ....
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
3mboy_attaker*ro*



Joined: 11 Jun 2005
Posts: 9

PostPosted: Mon Jul 11, 2005 10:29 am    Post subject: da totushi...mult prea scumpe Reply with quote

da oricum...is prea scumpe......c D-zeu tu in level sapte sa platesti 8 milioane pe o casa ...macar 4 da nu opt.....hai mah mai lasama ...nici tzie nu cred ca itzi convine sa platesti asha de mutl....
Back to top
View user's profile Send private message
nightwolf



Joined: 24 May 2005
Posts: 146

PostPosted: Mon Jul 11, 2005 4:38 pm    Post subject: Reply with quote

Smile cui ii convine sa plateasca atat? he he he.
Mi-ar place si mie sa fie mai ieftine casele, dar la un moment dat erau ceva propuneri si sugestii cu case in functie owned land, care sa fie mai ieftine si extra-case care sa fie mai scumpe ....

dar jocul se poate juca si asa ... acum am 202 case si cred ca o sa mai fac in curand una ...

ceea ce vroiam eu sa spun, este ca daca scad preturile la case, offencerii vor fi avantajati. iar in defence niciodata nu o sa reusesti sa faci asa repede case ca in offence, iar asta o sa insemne (pentru atac) mai multe trupe, mai multi bani luati; pentru aparatori: mai multi bani pierduti; si o sa ti se para din nou ca's prea scumpe casele. ii cam cerc inchis ... oricum ai lua-o ... Smile.

poti sa privesti lucrurile asa: cerere si oferta; daca e mare cererea, cresc preturile Wink (economia de piata Very Happy )

un research pe tema buildings ar fi oricum binevenit Smile

(btw, castigul de la build nu se anuleaza in 2-3 extracase. iti zic eu sigur Wink )
Back to top
View user's profile Send private message
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Mon Jul 11, 2005 8:04 pm    Post subject: Reply with quote

daca extra-houses ar fi cu pret fix s-ar ajunge la populatie infinita si nu e bine

daca nu ar exista extra-houses ar exista limita la populatie si iarasi nu e bine

si daca extra-houses ar depinde de owned land se poate spune ca iarasi ar fi populatie infinita ca atunci ar costa cat dai pe un land+cat dai pe casa si poti sa iti faci cate vrei daca te tin banii ca au pret fix
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
3mboy_attaker*ro*



Joined: 11 Jun 2005
Posts: 9

PostPosted: Tue Jul 12, 2005 10:58 am    Post subject: Reply with quote

Nightwolf ++++ >> da u cam catzi tarani ai pe zi .....?? asha de curiozitate.....!!! Smile
Back to top
View user's profile Send private message
nightwolf



Joined: 24 May 2005
Posts: 146

PostPosted: Sat Jul 16, 2005 1:07 pm    Post subject: Reply with quote

nu prea am priceput io ce vrei sa ma intrebi cu taranii aia pe zi ... dar hai sa incerc:
daca e vorba de case, pot sa fac ~1 casa/zi (asta vine ~30 de tarani/zi, ca restu' se duc la armata Smile ); asta acuma, ca s'or scumpit casele de s'a'ncheiat! (o ajuns 67 mil. una Very Happy )
daca e vorba de cati tarani lucreaza, acu' is vreo 8000.
Back to top
View user's profile Send private message
kaoptro



Joined: 15 May 2005
Posts: 88

PostPosted: Mon Aug 22, 2005 8:11 pm    Post subject: Reply with quote

ar fi greu de creat o formula de calcul al pretului la case?
Functie de structura care o are fiecare (tarani, soldati, tipuri de soldati, etc)
Back to top
View user's profile Send private message
dorazdu



Joined: 17 May 2005
Posts: 193
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Aug 23, 2005 8:59 am    Post subject: Reply with quote

Bashar e cel mai in masura sa spuna ... nu cred ca formula e de vina ci coeficientul de majorare.... daca am inteles bine e ~20% ... mie mi se pare mult ... ma intreb daca nu s-ar gasi o posibilitate de a micsora procentul in functie de lvl [si nu iau in calcul punctele investite]....
sa sizem intre intre
> lvl 1-5 =>20%
> lvl 6-10 =>19%
> lvl 11-15 => 18% .... pt 10% trebuie sa ajungi la lvl 50 ... unde casele vor costa zeci de milioane iar un 1% poate insemna mult ....
_________________
n
=> ?
(k!)
k=0
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Tue Aug 23, 2005 5:55 pm    Post subject: Reply with quote

5% este procentul de majorare

formula este [1.05^(nr_extra_houses+1)]*pret


100 case = 1.380.000 cost pe casa
200 case = 181.572.098 cost casa

oricum cred ca am gasit chestia cu populatia

o sa existe igena si cu cat ai mai joasa igena cu atat exista riscul sa te inbolnavesti si sa iti moara din populatie si sa ai bonusuri negative

si atunci extra houses vor avea pret fix
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
dorazdu



Joined: 17 May 2005
Posts: 193
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Aug 24, 2005 1:50 pm    Post subject: Reply with quote

Nu inteleg formula asta .... Embarassed ... m-am tot gandit ce ai vrut sa spui acolo ...
Daca am inteles bine se pare ca pretul casei este pret_initial*1.05 la puterea (numar_curent_case+1);
Cel mai aproape de ce spui tu este progresia geometrica. Singura diferenta ar fi -1 in loc de +1.
pretul casei n este de 5% mai mare decat cel al "n-1" nu "n+1" casa. Asta ar duce la ~165 milioane a 200 casa. Bine apar reducerile din bonusuri.

Ideea cu igiena mie imi convine atata timp cat ea afecteaza si puterea de atac, insa pret fix la extra case nu e bine - in cazul asta eu unul as folosi o formula de genul Casa_n= Casa_1*{1+[(n-1)*(ratia+lvl/100)]} unde ratia este 0.05 {5%}; e la baza o progr. aritm. dar la care adaug un procent variabil dat de lvl. Bine eu as folosi o ratie de 50% si probabil as ajunge pt lvl 40 la 1.5 milioane pt a 200 casa.
_________________
n
=> ?
(k!)
k=0
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Thu Aug 25, 2005 10:32 am    Post subject: Reply with quote

ok sa fac si eu niste teste cu formula asta si daca merge bine o bag

o sa anunt cand fac asta
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
dorazdu



Joined: 17 May 2005
Posts: 193
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Aug 25, 2005 3:34 pm    Post subject: Reply with quote

ok.
Formula era pt. cazul cu igiena ... sa nu fie fixa treaba ...
Da-mi spui c-am ce valori vrei sa iasa ma mai joc eu in js cu formule si coef. Laughing ....
_________________
n
=> ?
(k!)
k=0
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    raceconflicts.com Forum Index -> Suggestion Report All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group