FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
 
 
 
o noua idee
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 
Post new topic   Reply to topic    raceconflicts.com Forum Index -> Suggestion Report
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dorazdu



Joined: 17 May 2005
Posts: 193
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jun 28, 2005 8:58 am    Post subject: Reply with quote

10% in banca e prea putin. La 700.000 cat produc eu 70.000 e o nimica toata. Nu sunt stimulat sa las taranii pe camp daca lipsesc prea mult, risc sa devin ferma.

Tie cu 100% trade ti se pare ca e bine Confused , mie nu prea.

Iar limitarea armatei de numarul de tarani .... nu reduce numarul de jucatori ofensivi, ci doar le limiteaza dezvoltarea pe linie militara - dar e valabil si pt defensiv. E o chestie de optiune, indiferent cat de mare este armata, daca joci ofensiv sau defensiv.
Tactica Ofensiva are un avantaj major [zic eu] fata de Defensiva > iti ofera posibilitatea ca atunci cand prinzi pe cineva sa-l poti lasa pe zero cu banii iar cu banii luati poti cumpara food.
Ca Defensiv trebuie sa las mereu cativa oameni pe camp sa-mi produca bani si food - nu am alta solutie. Iar treaba asta ma expune, risc mai mult decat un ofensiv.
Eu nu urmaresc prea mult pe ceilalti - nu prea am cu ce ataca Embarassed , dar ceea ce spui tu tot in avantajul celor ofensivi este.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
nightwolf



Joined: 24 May 2005
Posts: 146

PostPosted: Tue Jun 28, 2005 3:24 pm    Post subject: Reply with quote

Smile de curiozitate: fa un calcul, sa vezi cam cat bani ar trebui sa iau eu de la cineva ca sa intretin 29600 de soldati (cum am avut inainte de a face cativa tarani). la 50 gp cat costa sa cumpar mancarea, iti spun eu ca nu renteaza Wink

si pentru bashar: cred ca a trecut testul cu food. cred ca ar fi cazul sa dezerteze soldatii care nu primesc de mancare ... ce zici? (sau sa crape de foame). ca am ajuns brusc target pentru altii si nu m'ar deranja atat de tare chestia asta (ca in fond fac si eu la fel) daca nu as vedea acolo nr pop ~= army size ... si chiar nu'mi place. eu am scos 3000 de soldati ca sa'i fac tarani (cam degradant pentru un soldat ... Very Happy) sa am ce sa dau armatei sa manance ...
Back to top
View user's profile Send private message
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Tue Jun 28, 2005 3:28 pm    Post subject: Reply with quote

deci pana la urma dupa cate am observat ar trebui sa fac urmatoarele:

food - sa fie mai scump cand cumperi si sa il vinzi pe mai multi bani
soldatii - cei ofensivi sa consume mai multa mancare decat cei defensivi
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
gavroche



Joined: 07 Jun 2005
Posts: 39

PostPosted: Tue Jun 28, 2005 5:23 pm    Post subject: Reply with quote

dap.... asha e bine bashar....
in sfarsit pot vinde mancare.....
Back to top
View user's profile Send private message
nightwolf



Joined: 24 May 2005
Posts: 146

PostPosted: Tue Jun 28, 2005 8:53 pm    Post subject: Reply with quote

yeap. si sa fuga de la posturi daca nu le dai de mancare ... Smile
Back to top
View user's profile Send private message
nightwolf



Joined: 24 May 2005
Posts: 146

PostPosted: Tue Jun 28, 2005 8:57 pm    Post subject: Reply with quote

inca o sugestie, bashar: cand nu poti recruta (sau demite) un soldat, pune si motivul ... ca eu am cam cautat ceva pana sa imi dau seama de ce ...
Back to top
View user's profile Send private message
gavroche



Joined: 07 Jun 2005
Posts: 39

PostPosted: Wed Jun 29, 2005 6:46 am    Post subject: Reply with quote

lool aceasi problema am avut shi eu.... incercam sa imi antrenez tarani... bani aveam , arme aveam.. dar nu jtiam ca nu am tarani... am stat vre`o 2-3 minute... sa imi dau seama...
Back to top
View user's profile Send private message
dorazdu



Joined: 17 May 2005
Posts: 193
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Jun 29, 2005 8:03 am    Post subject: Reply with quote

Pentru nightwolf.

Nu cred ca m-ai inteles, desi nu e exclus sa nu inteleg eu Embarassed . Faptul ca tu nu ai de unde lua atatea bani sa cumperi mancarea pe careti-o consuma armata nu e vina mea, e rezultatul unei optiuni. Eu initial plecasem pe defensiv, numai ca a trebuit sa renunt cand am vazut ca nu mai are cine sa-mi munceasca pamantul... La un moment dat nu avem nici un upg la ofensiv. si tot ce se putea la defens.
Daca ai armata mare si nu-i poti asigura mancarea [valabil atat pentru off. cat si def.]asta e.. renunta la o parte din ea, cum am facut eu.
Iar problema cu hrana pt. armata o ai acum , dupa reset nu o sa se mai intample.

Parerea mea este ca ar trebui incurajati jucatorii ce dezvolta ambele parti - atat defensiv cat si ofensiv, asta ar face echilibrat jocul, si nu l-ar imparti in doua tabere.
Si as avea 2 propuneri pt asta :
1. Sa nu-ti poti face armata daca ai consumul de mancare mai mare decat productia.
2. Sa fii penalizat cu x%[30%]daca diferenta dintre puterea de atac si aparare este mai mare de un anumit procent - sa zicem 50%.

Si nu am inteles. Pana la urma de limitarea resurselor prin granare si depozite ce ziceti ?
Eu sa fac astfel : strang mancare la greu si cand o sa obtin din vanzare 1 milion o sa vand, pana atunci nu. Sa simt si eu ca am bani. Cool
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
nightwolf



Joined: 24 May 2005
Posts: 146

PostPosted: Wed Jun 29, 2005 10:15 am    Post subject: Reply with quote

cu 1. perfect de acord. cu nr. 2 nu.
de fapt, cu nr. 1 s'ar putea modifica; nu daca ai productia strict mai mica, ci cu un anumit procent fata de consum (sa fie eventual luat in calcul si cat ai in granare, pentru ca mai poti cumpara mancare .... altfel nu mai are sens partea de trade cu food. numai pentru vanzare de surplus de food, nu mi se pare foarte corect ... tre' sa fie util si sa cumperi).

ce am vrut sa spun cu calcul ala este ca nu ai posibilitatea sa cumperi atata mancare pentru soldati daca joci ofensiv. trebuie sa pui si oameni la produs (pentru ca spuneai ca poti prinde pe unul sau mai multi si cu banii luati sa cumperi food).

pentru bashar:
acum este o problema: pot face trupe in nestire, chiar daca nu am ce le da de mancare ...
am renuntat sa mai imi tin taranii la produs si am inceput sa'i fac din nou soldati. (aiurea decizie, pentru ca si asa am pierdut o gramada de bani la disband, iar acu' pierd o gramada sa'i fac la loc... pentru ca vad la altii cum cresc trupele si nu'i intereseaza de food si de altele ... si din no. 1 am ajuns cam de carutza si nu mi-o placut Very Happy ).

asa ca o idee ar fi, daca poti, sa faci chestia cu dezertatul. si eu zic ca in functie de gradul de "starvation" sa moara soldatii (spre exemplu daca e 100% sa moara sau sa fuga 30% din soldati ...) sa fie un procent la care sa fie mai indicat sa pui tarani, nu sa lasi soldatii sa moara si sa cumperi altii ...

spre exemplu cum am eu (sau am avut mai corect) 29000 de soldati, sa moara cam 8700 (pentru ca eu am nevoie de 6700 ca sa intretin armata, iar daca ii las sa moara, nu mai platesc nimic la disband, si imi convine; in schimb daca crapa cu 2000 in plus, nu mai imi convine).
asta a fi cam 30% (si inseamna ca am avut 100% starvation pentru ca nu am avut nimic in granare, iar de produs, am produs 0 food).

(hmm. am cam pierdut banii de o casa si ceva arme cu tranzactiile astea ... Smile )
Back to top
View user's profile Send private message
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Wed Jun 29, 2005 12:36 pm    Post subject: Reply with quote

da in weekendu acesta cel tarziu va fi

- si o sa pun mancare la toti in granary cat sa reziste armata 48 turnuri sa nu se trezeasca ca mor asa toti dintr-o data

- si soldatii vor muri adica va scade si din populatie

o sa anunt pe forum in topicul acela unde pun toate updaturile toate schimbarile facute cu food-ul
http://www.raceconflicts.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=41

- parerea mea este sa nu mai primesti armele inapoi dupa ce mor soldatii sau cel mai bine sa primesti doar o parte din ele ca sa nu fie mai avantajos sa ii lasi sa moara de foame decat sa dai disband(adica cei care mor primesti arme si cei care fug cu armele sa si le vanda sa isi ia ceva de mancare sa nu mai primesti nimic)

- si cred ca o sa fac ca sa poti sa iti faci soldati doar daca ai food per turn mai mare decat 0

- si chestia cu limitatul resurselor:
mi-e mi-ar place si daca vreti fac.
- sa ai mai multe granaries si warehouses la fel ca la extrahouses
- la fel si la arme
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
dorazdu



Joined: 17 May 2005
Posts: 193
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Jun 29, 2005 2:52 pm    Post subject: Reply with quote

La partea cu hrana din granare nu m-am gandit. Eu ma gandisem la ceva de genul ... 5 tarani => 200 hrana, adica 25soldati. Pe al 26 nu-l mai faci.
consumul ar trebui sa fie 25soldati*consum_soldat+5tarani*consum_tarani. Si nu ai avea numai surpus de hrana.
Comertul cu hrana are sens; nu ma poate opri nimeni sa scot bani din hrana.
Din cate mi-am dat eu seama doar armata consuma hrana, ar trenui sa consume si taranii ceva.... nu credeti.
Apoi NightWolf - am senzatia ca tu vrei neaparat sa vezi cum iti mor soldatii.... Cool sau macar cum dezerteaza .... Twisted Evil
Nu stiu cum o introduca Bashar partea cu muritul sau dezertatul, ideal ar fi sa fie amandoua....

Si tot Razz Ideal ar fi ca atunci cand mor soldatii, tura urmatoare, taranii nou veniti sa intre direct pe pamant, la produs.

Pentru limitarea resurselor ai de la mine un ok, dar fa in asa fel ca pretul sa nu creasca precum la case ca ne-am ars.

Si poti face ca afisajul stocului de hrana de la trade sa fie cu punct . de genul 10.000.000. Cool
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
nightwolf



Joined: 24 May 2005
Posts: 146

PostPosted: Wed Jun 29, 2005 6:36 pm    Post subject: Reply with quote

lol. nu vreau sa vad cum imi mor soldatii mey! ar fi culmea, dupa ce m'am chinuit sa ajung largest army Wink

m'a deranjat foarte mult ca numai foarte putini au scos trupele ca sa faca tarani si sa aiba food. de asta tot bat io toba cu soldatii aia care o intind de pe campul de lupta (one way or another Very Happy ).

la partea cu granare: mai bine cu ele.
partea cu taranii direct la produs, nu mi se pare ok ... in fond tu conduci si spui cine si ce tre' sa faca. de ce nu e bine: de multe ori, eu stau sa vina secunda 0 si atunci cumpar soldati, ori daca populatia trece direct la produs ... e mai bine cum e acum. e bine sa nu te lase sa cumperi soldati daca nu ai ce sa le dai sa manance (dar la partea asta sa fie luat in calcul si ce ai in granare), dar nu e bine sa faci direct tarani. eu spre exemplu as putea spune ca vreau sa fie direct campioni (in limita banilor pe care ii produc taranii responsabili cu food), nu?

la partea cu comercializara hranei ... de acord: nu te opreste nimeni sa vinzi surplusul, dar trebuie sa ai si posibilitatea sa cumperi hrana. pentru ca eu, in offence, pot sa nu imi pun toti taranii la produs (numai o parte) iar partea cealalta de hrana sa o cumpar (sau sa o si fur, cred ca ar fi o idee Twisted Evil asa cum fur si land cand atac; bine'nteles, nu in cantitati industriale; sa zicem 10% din ce are "victima").

si apropo, bashar: cred ca ar fi o idee buna sa faci si la hrana ca si la celelate resurse si anume diferenta intre vanzare si cumparare sa fie in functie skill la trade (spre ex. ai 100% trade, sell price=buy price)
Back to top
View user's profile Send private message
gavroche



Joined: 07 Jun 2005
Posts: 39

PostPosted: Wed Jun 29, 2005 7:09 pm    Post subject: Reply with quote

ce granare ...??/ sunteti nebuni...? mai bine lasati mancarea aha cum e ea.... ca de unde dreaq tot sa scot bani sa mai fac sji granare.. ca eu strand 2 zile sa imi iau o extracase... voi offenceri.. dati diminezta la ora 5.30 vre`o 10-11 atace la baietii cu bani.. shi va doare la basca... ... iar noi ajtia cu deff.. care avem shi noi populatie... shi facem multa mancare pe turn ... incepeti sa ne limitati productia... prin asha zisele granare....
dar hai sa va punem shi voua....

eu.. am 20.000.000 milioane la mine.... tu daca ma ataci.. s aimi iei maxim 1.000.000 ...
eu sa am 15 milioane... tu ma ataci .. imi iei maxim 1 milion.. sji tot aja
maximul la furat sa fie 1 milion... atacama de 5 ori daca vrei sa furi bine...
Back to top
View user's profile Send private message
nightwolf



Joined: 24 May 2005
Posts: 146

PostPosted: Wed Jun 29, 2005 9:59 pm    Post subject: Reply with quote

lol. crezi ca asa se fac banii in offence? lol. ar trebui sa joci, ca sa vezi cum se fac. nu'i chiar asa de usor ... eu mi-am "crescut" bine eroul, de asta pot face cam o casa pe zi. din atacuri, iti spun eu: nu faci mai mult de 10 mil pe zi. si acum o casa costa la mine 24 mil. + lemne & stone. deci trage tu concluziile

iar la ceea ce spui tu cu atacurile ... tot acolo iesi, ca te pot ataca mai multi si tot ramai fara bani. e bine cu este acuma, mai ales ca toata lumea o sa fie obligata sa produca food daca vrea sa supravietuiasca Wink

btw: mai am si un cont de defence care tot o casa pe zi face si acolo a ajuns casa peste 27 mil Wink asa ca stiu cum e si in defence. he he he.
Back to top
View user's profile Send private message
gavroche



Joined: 07 Jun 2005
Posts: 39

PostPosted: Wed Jun 29, 2005 10:04 pm    Post subject: Reply with quote

ehehe
crezi ca nu am pe off
???
eheheh era jos.. mic cu off de 3 mil... am facut intr`o zi 20 mil,.,., fermat
deci.. daca ai cap... urci f repede..
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    raceconflicts.com Forum Index -> Suggestion Report All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Page 3 of 5

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group