FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
 
 
 
casele
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Next
 
Post new topic   Reply to topic    raceconflicts.com Forum Index -> Tavern
View previous topic :: View next topic  
Author Message
lordadrian



Joined: 20 Oct 2004
Posts: 104
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri May 13, 2005 2:34 pm    Post subject: Reply with quote

iti spun eu!bonusurile pot fi marite si pana la 200% si alegzander tot isi va lua din tarani ca sa il ajunga pe infonet.....in caz ca n-ai observat infonet are cam cu 70% atacul mai mare dect defence-ul lui alegzander...deci asta,in cel mai bun caz,va face sa nu-l mai bat eu pe alegzander!deci aceeasi chestie este decat ca are un defence mai mare.
e adev ca si eu am cump pamant la inceput da nu mult...pana am ajuns la 250000gp/turn da dupa cum vezi acum am toata pop la offence si bani numai cand apuc ca nimanui nu-i mai convine sa joace defensiv!casele in functie de pamant ti-ar da mai multa populatie,mai ales daca joci defensiv, si casele ar fi totusi la un pret rezonabil!o sa vezi ca, daca vrei sa iei ceva bani cand ajungi sus,asa va trebui sa faci!iti lasi toti taranii si iti faci numai campioni ptr ca alta solutie nu ai!si toti au inceput sa faca asa si asta e rau pentru ca in curand n-or sa mai fie bani de luat!si jocul o sa ajunga la o infundatura!eu de exemplu nu mai iau atat de multi bani pe offence ptr ca nu pot sa atac decat f putini insi!barem infonet ataca doar 9 insi!bine ca mai e alegzander,oldman,budist,durex,2pac4you, ca astia sunt singurii de la care mai iau bani...restul sunt doar experienta!si in curand o sa mai cresc in level si...nici nu ma mai gandesc
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
nightvol



Joined: 23 Feb 2005
Posts: 199
Location: Slatina

PostPosted: Fri May 13, 2005 2:36 pm    Post subject: re Reply with quote

Working Peasants:
6634
total land:
2145
land owned:
373

Extra Houses
Wood:18660
Stone: 18660
Gold: 7464230gp
built: 163

14816 workers needed to achieve maximum land production.

cam nasol stau la venit. am facut azi 5000 de soldati. nu as fi facut inca, as mai fi strans cateva zile bani in banca sa am asa de zile negre Laughing da' numai din cauza lui alegzander am facut, ca a crescut el in defense si era sa ma intzep cand vrusai sa-l atac Laughing Laughing a crescut omu la defense si trebuia sa mai bag si eu si daca tot ma apucasem ii facui pe toti, cati putui, vreo 5030 da' intre timp mai pierdui 90 cu atacurile - asta e Smile acum am un venit de kko Sad astept sa trec nivelul sau sa strang bani in banca pt o casa Smile
Back to top
View user's profile Send private message
anjel



Joined: 22 Apr 2005
Posts: 86

PostPosted: Fri May 13, 2005 2:48 pm    Post subject: Reply with quote

Am ajuns destul de sus si pot sa spun ca iau ceva bani, desi nu de la alegzander ... Smile (tre' sa'i multumesc lui oldman Very Happy). Dar am si cumparat pamant in draci pentru ca acolo sus, asa cum spui si tu, e cam putina lume pe care sa o ataci. Cei care joaca ofensiv scot oamenii de pe pamanturi cand nu joaca (cel putin eu asa fac si am observat ca si altii fac la fel). E adevarat ca nu am cine stie ce atac si sunt de acord ca problema populatiei e cam nasoala pentru ca daca scot oameni ca sa fac trupe scade income ... Dar raman la parerea mea ca offencerii ar cumpara pamant pentru ca sa poata face multe trupe ... si inclin sa cred ca ar fi in avantaj fata de defenceri Wink (eu unul stiu ca as fi in avantaj pentru ca am cumparat destul de mult land - cam o treime din cat am acum - iar "investitiile" mele se duc pe arme, case si trupe)
Back to top
View user's profile Send private message
alegzander



Joined: 11 Feb 2005
Posts: 110
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri May 13, 2005 4:58 pm    Post subject: Reply with quote

Intradevar nu stiu cate bonusuri se pot da astfel incat sa nu apara un dezechilbru mare ( adika nu poti baga 100% in off si dublu pe def ca e prea de tot)

Singura problema a acestui joc este populatia si de aceea se poate observa clar ca din ce in ce mai multi defenceri dispar pt ca nu mai este rentabil pt ei o asemenea strategie( mai ales ca avantajele in acest moment sunt clare in favoare ofensului)

Asta e problema majora a acestui joc.
Cand am inceput pe aceasta strategie am visat sa ajung la un def inmatabil si sa pot sa imi fac banii singuri, sa nu trebuiasca sa depinda de altii. Dupa multe saptamani de lucru, de stat online cat maui mult pt a cheltui banii de dormit 2-3 ore noapte si apoi iar sa intru sa imi culeg roadele ca altfel le culegeau altii am reusit chiar acest lucru( desi ma luptam intens la vremea respectiva cu cheater, iulian si inca cativa trisori care zburau peste noapte). Imi vazusem visul implinit

Apoi a aparut primele extra house cu o crestere de 20% si iar am inceput sa ne batem intre noi pe populatie acum. Eu aveam cel mai mare venit pe vremea aia si imi luam mai usor casele care la inceput erau mai ieftine. Multi au incercat sa se tina dupa mine , doar Iulian ( cu cel mai mare off pe atunci ) reusea sa se lupte cot la cot cu mine. El insa s-a oprit pe la 16 mil o casa parca da io m-am dus pana pe la 24 mil.

Apoi maj au sarit ca sunt prea scumpe casele si ca 20% in crestere e prea mult .... Astfel a fost redusa la 5% si din 26 mil cat costa casa a scazut pe la 3-4 mil de unde am luat-o de la capat

Tarziu mi-am dat seama ca s-a dus si ca nu voi mai face fata dar nu mai puteam schimba strategia.

Acum au cam disparut toti care erau def de pe atunci( si eram destui).
Singurul care a ramas e Budist (dar el s-a lasat de fapt de acest joc)

La oldman aveti norok ca el tine armata mica( sa nu ii moara) si multi mineri ca sa ii intre cat mai multi banii in banca pe tura, dar va disparea si el in curand. @pac intra din ce in ce mai rar. Singurukl pe care nu il stiu e Durex.

Intrebarea e cand toate aceste ferme vor disparea de unde se vor mai lua banii?Cand toti ramasi in frunte au numai armata in off si ciuciu mineri cine ii va mai produce?Va veti bate atunic pt cateva mii gold?

Infonet a cam inteles pericolul asta si de aceea ataca doar pt bani( cand am eu sau oldman bani ca nu prea mai are de la cine ) caci daca mai face niste lvl up ramane singur fara ferme de bani si va trebui sa vaneze off mai mici in lvl . Dar restul cand se vor trezi singuri?

Sincer nu vad jocul asta sa mai tina mult dc niste schimbari majore nu vor aparea cat mai repede pt a echilibra strategiile , pt ca in acest moment tre sa o spun : E ONE SIDED . Din tre variante de strategii doar OFFecnce-ul poate face fata , dar si acela pana la un anumit lvl

Asa ca asta e pt admini jocului : ADUCETI NOUTATI SI CAUTATI SOLUTII PT ECHILIBRUL STRATEGIILOR DACA MAI VRETI SA PUTETI MENTINE JOCUL.

PS: scuze pt lauda aia da ma luase melancolia amintirilor Very Happy
_________________
No 1 in DEFENCE, INCOME and POPULATION

Don't mess with me
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
lordadrian



Joined: 20 Oct 2004
Posts: 104
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri May 13, 2005 5:37 pm    Post subject: Reply with quote

daca tot vorbim de amintiri,eu am inceput sa joc jocul asta cand erau doar in jur de 20 de conturi!de la inceputuri si eram pe primul loc.ma bateam cu decim8tor care de obicei trisa(isi punea bani in banca - vre-o 5 mil zilnic) si cu inca vre-o doi.asta pana m-am plictisit si m-am ofticat cand am atacat pe unul care avea 0 armata si mi-a ucis vreo 300 de campioni!pe vremea aceea aveai income maxin 611 si un campion costa...nu mai stiu dat in jur de 20000, doar train ca armele mai costau si ele!e si atunci vre-o doua luni de zile n-am mai jucat pana cand mi s-a spus ca s-a schimbat formula de atak si am jucat iar,cam prin sf lui martie cant tu alegzander erai lvl 15.Apropo!cei care cred ca formula de atac trebuie schimbata se insala rau!E FOARTE BUNA!LASATI-O ASA!!!!!
acuma sunt pe cale sa ma las de joc pentru ca devine imposibil de avansat din cauza populatiei!asta e problema majora!si asta ar trebui schimbat in primul rand!am dat o idee care cred ca e cea mai buna solutie si sper sa fie luata in considerare!din cate vad e aprobata de toti!
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
`2pac4you`



Joined: 18 Mar 2005
Posts: 120

PostPosted: Sat May 14, 2005 9:00 am    Post subject: Reply with quote

aveti dreptate titi dar nu mam lasat de joc mai intru dar nu mai sunt ajea de activ pe forum treaba e ca nu mai intru ajea de des cum intram inainte!inainte intram si stateam aproape tot timpul online pt ca voiam sa ai ajung pe ceilalti din urma si uite ca iajm ajuns dar odata ajuns aicea nu mai pot continua pt ca nu mai pot cumpara case ca ma ataca altii si ami ioau toti banii si banii ai fac abia cand sunt online!ajea ca bashar tre sa mai faca ceva la joc ca sa al faca atractiv si pt defenceri!pt ca daca se continua in felul acesta nu vor mai fi deloc defenceri si vor fi doar ofenceri si nu vor mai avea bani de luat de la mineni decat de la cativa care vor mai juca pe defence!!!o ideia buna ar fi sa faca venitul mai mare pt defenceri sau sa aibe un procentaj mai mare la banii care vin in banka pe turn sa zicem 20% si vor aparea mai multi defenceri sigur!!
Back to top
View user's profile Send private message
lordadrian



Joined: 20 Oct 2004
Posts: 104
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat May 14, 2005 1:46 pm    Post subject: Reply with quote

cont bazat pe ofense
Quote:

You are a level 29 nightelf
Extra Houses
Wood:4533
Stone: 4533
Gold: 1813407gp
built: 134
You have 1042 square kilometers.

Of which you own 347 square kilometers
iar un cont bazat pe defense
Quote:

You are a level 17 elf
Extra Houses
Wood:15216
Stone: 15216
Gold: 6086621gp
built: 147
You have 1700 square kilometers.

Of which you own 854 square kilometers

daci ia ghiciti cine o sa iasa in avantaj cu populatia daca numarul extra caselor se va baza pe owned land?
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
`2pac4you`



Joined: 18 Mar 2005
Posts: 120

PostPosted: Sat May 14, 2005 2:19 pm    Post subject: Reply with quote

asat cu casele in functie de own land e chiar foaret buna si ar trebui implementata cat mai repede de catre admini pt ca ar rezolva cea mai grava problema din joc cea a populatiei!si nu numai eu zic chestia asta ci o zic f multi!!si cred ca iar scuti pe dmini de o gramada de batai de cap cu noi!!!cu cat baga mairepede cu atat mai repede scapa de noi!nu?am dreptate sau nu?
Back to top
View user's profile Send private message
anjel



Joined: 22 Apr 2005
Posts: 86

PostPosted: Sat May 14, 2005 4:54 pm    Post subject: Reply with quote

Nu e obligatoriu sa iasa defencerii in avantaj ...

Eu zic ca si offencerii isi vor cumpara land, si din moment ce e mai simplu sa ataci si sa iei bani (deci sa investesti in trupe nu in workers) offencerii vor cumpara mai repede land decat defencerii (care asa cum a zis 2pac tre' sa stea online ca sa poata sa faca ceva). La offence e mai simplu: il prinzi pe unul cu bani, ataci, cumperi ... Nu'l prinzi pe unu', prinzi pe altu' si asa mai departe (si in real life offencer e mai avantajat decat defencer nu numai in joc ... Very Happy )

Cont de offence (lvl 26):
You have 1859 square kilometers.

Of which you own 518 square kilometers

Cont de defense (lvl 9):
You have 729 square kilometers.

Of which you own 356 square kilometers

Deci si intr-un mod si in altul, ar fi aprox. acelasi lucru, cu exceptia faptului ca offencerii ar trebui sa cheltuie si ceva bani pe land si nu ar mai putea sa-si faca atat de rapid trupe (pentru ca o parte din bani s'ar duce pe land in loc sa meaga pe arme si trupe). Dar acelasi lucru se va intampla si la defenceri ... mai putine trupe pentru deffence si mai multi bani pentru land ... cerc inchis!

Eu zic ca ar fi o chestie foarte interesanta daca s'ar face ceva in genul a ceea ce a spus alegzander: specializarea raselor (fiecare rasa cu un anumit avantaj). Cred ca, alaturi de case in functie de owned land, ar putea echilibra balanta intre offence si defense.

Sau s'ar putea face si ceva in genul: case in functie de owned land si extra-case la alte preturi pentru cei care nu vor sa cumpere land (desi cred ca toata lumea o sa vrea ... Smile )
Back to top
View user's profile Send private message
lord_avu



Joined: 06 Mar 2005
Posts: 13

PostPosted: Sat May 14, 2005 9:28 pm    Post subject: Reply with quote

You have 734 square kilometers.
Of which you own 101 square kilometers

Eu am foarte putin pamant pentru ca nu am nevoie de el. Imi este complet inutil. Asa daca faceti casele in functie de owned land o sa sufar un pic dar nu mult si o sa mearga jocul calumea. Oricum eu zic ca strategia mea e foarte buna oricum. Dupa reset o sa o fac iar insa fara greselile care le-am facut acum. La offense sunt la 3 milioane diferenta de Infonet tot din cauza caselor. Dar I love money award e al meu. Cool
Ah da am terminat toate researchurile inclusiv alea inutile (arcasi, pikemeni, mineri, agricultura).
Back to top
View user's profile Send private message
anjel



Joined: 22 Apr 2005
Posts: 86

PostPosted: Sat May 14, 2005 10:26 pm    Post subject: Reply with quote

Tocmai am facut un mic calcul ...
... si ma intreb ce se va intampla cand vor ajunge casele in jurul a 30 mil una ...

Cine pe cine va mai ataca ... si cate ture vor trebui sa treaca pentru a-ti putea face o casa ...

O sa dau o sugestie pe tema asta la sugestion report ...
Back to top
View user's profile Send private message
lordadrian



Joined: 20 Oct 2004
Posts: 104
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun May 15, 2005 1:17 pm    Post subject: Reply with quote

oare bashar stie ca noi vrem casele in functie de pamant?
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Sun May 15, 2005 1:59 pm    Post subject: Reply with quote

stiu
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
`2pac4you`



Joined: 18 Mar 2005
Posts: 120

PostPosted: Sun May 15, 2005 3:53 pm    Post subject: Reply with quote

pai daca stii ce parere ai despre asta?
sau ne lasi sa vb singuri aicea sa ne omoram intre noi ca are unun o ideia mai buna ca altul? Laughing Laughing deci pana la urma lucrezi si la partea asta?ca sa nu ne mai certam intre noi!!Very HappyVery HappyVery HappyVery Happy
Back to top
View user's profile Send private message
alegzander



Joined: 11 Feb 2005
Posts: 110
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun May 15, 2005 9:27 pm    Post subject: Reply with quote

Extra Houses
Wood:23816
Stone: 23816
Gold: 9526460gp
built: 168

Very Happy

dc le mutati pe own land nu veti rezolva nimic bun pt defenderi ci ii veti dezavantaja si mai mult pt ca offenceri vor putea sa isi faca si mai mare armata

eu consider ca doar specializare raselor pe strategii poate sa echilibreze jocul
_________________
No 1 in DEFENCE, INCOME and POPULATION

Don't mess with me
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    raceconflicts.com Forum Index -> Tavern All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Next
Page 8 of 11

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group