FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
 
 
 
Banca

 
Post new topic   Reply to topic    raceconflicts.com Forum Index -> Suggestion Report
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dorazdu



Joined: 17 May 2005
Posts: 193
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jan 03, 2006 12:30 pm    Post subject: Banca Reply with quote

Este cam goala pagina asta .... Laughing Cool Twisted Evil

Ce ati zice daca aici ar exista posibilitatea de a construi seifuri ce au o anumita capacitate de stocare, normal care va putea fi upg.

Capacitatea de stocare a aurului sa fie ceva de genul:
Capacit_banca = (50.000+Upg_capacitate)*nr_seifuri
Seifurile ar costa aur, lemn, piatra si ar fi nevoie si de oameni care sa lucreze in seifuri.
Resursele necesare construictiei seifului creste proportional cu nr de seifuri deja construite, bineinteles exceptie facand oameni.
Upg_capacitate=10000*Lvl_upg unde Lvl_upg este un upg ce se face cu bani, lemn si piatra, iar costurile normal cresc [destul de repede ] pt fiecare lvl., mai mult lemn si piatra decat bani Wink e vorba de capacitate.

Si ar mai fi ceva - dar este destul de complicat.
Avand in vedere ca suma din banca va fi astfel limitata... ar fi interesant daca s-ar da o dobanda la suma pe care o tii in banca, sa zicem un 0.001% [1 la 10.000] /turn din bani {bd stiu ca permit memorarea cu virgura a numerelor}. Astfel as fi interesat sa am bani cat mai multi in banca dar in acelasi timp sa am grija sa las loc liber in banca pt dobanda.

ps. ar putea exista un upg. de supracapacitate.
mai exact. Suma maxima ar fi
Suma_max_banca = Lvl_supracapacit*Capacit_banca
Lvl_supracapacit e echivalent cu Lvl_upg
si ar exista ceva de genul :
daca Aur_curent_banca<Capacit_banca => iau donada si pot depune bani;
daca Capacit_banca<Aur_curent_banca<Suma_max_banca => iau doar
dobanda;
daca Aur_curent_banca>Suma_max_banca => nu mai primesc nici dobanda.

Normal vor exista in continuare numarul de tranzactii permise, dar va fi considerata tranzatie atat depunere cat si retragerea.
Cred ca 5% ar trebui opriti la retragre nu depunere. Laughing si ar trebui introdusa optiunea de cumparare direct cu bani din banca. Normal cu un comision mai mare de 5%, io zic ca 7%.

Nu stiu cum sunt memorate nr de operatiuni dar ar putea exista un upg la numarul de opratiuni.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Tue Jan 03, 2006 2:36 pm    Post subject: Reply with quote

mie imi place tot ce complica jocul

acum chestia cu limitarea ar putea sa nu fie pe placul tuturor mai ales la banca

plata prin banca si dobanda sunt idei bune pe care ar trebui sa le pun


sau ar mai merge ca omul sa depuna cat vrea in banca iar seifurile sa aiba rol de extra protection la bani(adica banii care sunt peste ce pot acoperi seifurile sa poata fi pierduti prin blestemele de la religion)

si asa ar fi si seifuri si dobanda(care se aplica doar la ce ai in seifuri) si depozitele din banca nu ar fi limitate
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
dorazdu



Joined: 17 May 2005
Posts: 193
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jan 03, 2006 3:27 pm    Post subject: Reply with quote

Pai daca e pusa de la inceput nu are de ce sa nu le placa. Acu` intradevar e... nasol [dar` o poti pune informativ. sa stie omul ce-l asteapta. si daca nu vine resetu` prea curand sa se activeze dupa un timp.]

Limitarea operatiunilor am pus-o pentru ca exista posibilitatea sa bage bani in banca si dupa ce trece turul sa scoate tot ... trebuie facute ceva calcule pt a gasi o solutie de mijloc.

nu mi-a trecut prin cap treba cu protectia banilor in banca doar pt ce-i in seif.... e buna.

Dar cred ca mai bine ar fi in cazul asta sa existe Thief si Guardian. Adica un fel de atac specializat la banca.

Iar religia.... io unul astept mai multe detalii. O idee fi sa existe un zeu al comertului [ex: Mercury] care in functie de gradul de satisfactie[max:100] sa te binecuvanteze sau sa te blesteme.... dar mai multe cand on discuta despre religie.
Legat de banca....
daca ai 100% sasfactie => ai bonus un seif free/zi.
daca ai 90% satisfactie => ai bonus +5% def la seifuri
daca ai 80% ------"--- => ai dobanda cu 10% mai mare
.....
daca ai 40% satistactie=> pierzi un seif pe zi.....
ai prins ideea...

Acum sa vedem ce mai spun si ceilalti jucatori.

A!!! Guardian si Thief pot avea research [de tipul tau] sau pot avea level dupa cum propuneam io.... Wink
_________________
n
=> ?
(k!)
k=0
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
norbeert



Joined: 14 May 2005
Posts: 35
Location: Transylvania

PostPosted: Wed Jan 04, 2006 11:04 am    Post subject: Reply with quote

atunci hai sa facem si casa de toleranta si sa le folosim la atacuri sa mituim armata si la noi sa le ridice moralul si chestii de astea.............. daca se mai pun si astfel de chestii la inceput o sa ne fie foarte greu sa realizam tot........ nici n-o sa avem armata sau muncitori destui sa facem upgrade sau chestii
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger MSN Messenger
dorazdu



Joined: 17 May 2005
Posts: 193
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Jan 05, 2006 11:38 am    Post subject: Reply with quote

norbeert wrote:
atunci hai sa facem si casa de toleranta si sa le folosim la atacuri sa mituim armata si la noi sa le ridice moralul si chestii de astea.............. daca se mai pun si astfel de chestii la inceput o sa ne fie foarte greu sa realizam tot........ nici n-o sa avem armata sau muncitori destui sa facem upgrade sau chestii


ha` ideea nu e rea .... Twisted Evil .... ar putea rezulta cel putin un research
..... Rolling Eyes ... ceva de genul "Lupta Gherila"....

oricum daca am inteles tu esti contra ....

totusi io continuu...

Bashar : ar trebui sa exista si posibilitatea de creditare.....
Daca vreau sa cumpar si nu am bani sa iau de la banca dar sa platesc dobanda [mai mare decat cea pt depuneri normal.]. Limita ar trebui sa fie zic io dependenta de numarul de seifuri dar dobanda platita/turn sa nu depaseasca echivalentul in gold a prod. de lemn & piatra & hrana[ce ramane dupa ce hranesti armata] & gold[ce ramane dupa ce platesti merc.]/turn.
Cei 10% care intra automat in banca raman dar se iau in considerare de la urmatorul tur.
ceva de genul:
Suma_curenta = suma_curenta*dob + 10%prod_gold;
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
bashar
Forum Admin


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 1442
Location: Bucharest

PostPosted: Thu Jan 05, 2006 1:15 pm    Post subject: Reply with quote

la credit trebuie gandit ceva sa nu poata sa ii scoata din banca pentru ca s-ar face mai multe conturi cu credite, ar scoate banii din banca, si le-ar da unui alt cont care se inbogateste.


La plata prin banca trebuie facut atunci cand bifezi casuta sa platesti prin banca, sa mai ai si o optiune sa imprumute automat(daca suma nu depaseste anumite criterii)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
dorazdu



Joined: 17 May 2005
Posts: 193
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Jan 05, 2006 2:09 pm    Post subject: Reply with quote

ceva de genul ..... daca are bifat creare automata credit sa i se permita doar sa construiasca.
Sa nu poata face credit pt cumparare de produse,ce pot fi vandute, ci doar pt constructii. apoi cand i se face credit sa se goleasca banca daca avea cont sa i se aduca gold pe zero si doar diferenta sa i se dea. Adica sa nu aiba in acelasi timp si cont si credit.
Apoi ar fi indicat ca atata timp cat are un credit de platit sa i se puna anumite restrictii: adica sa nu mai poate face armata, sa nu mai poate recruta mercenari, sa nu mai poate face research, ... Mai exact sa i se permita doar sa construiasca cladirile care l-ar putea ajuta sa faca mai multi bani..

Si ar mai fi posibilitatea de contorizare a sumelor pierdute.
Daca pierde intr-un interval de timp a anumita suma sa nu mai poate face credit sau ceva de genul asta...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
norbeert



Joined: 14 May 2005
Posts: 35
Location: Transylvania

PostPosted: Fri Jan 06, 2006 9:04 pm    Post subject: Reply with quote

[quote="dorazdu"

oricum daca am inteles tu esti contra ....

[/quote]

daca se afce ca si la health ca sub lvl 10 nu tre sa ia asa ceva sa zicem ca mere......... dar de lvl 1 sa faci asa ceva imi omor nervii
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger MSN Messenger
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    raceconflicts.com Forum Index -> Suggestion Report All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group